Eda Özülkü Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
148
Eda Özülkü Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Eda Özülkü Kimdir? Biyografisi, bölümünde Eda Özülkü Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Eda Özülkü Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Eda Özülkü Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Eda Özülkü

Eda Özülkü, 1966 senesinde Gölcük’te dünyaya geldi, Eda Özülkü, ilk ve orta okul senelerını İzmit’te geçirdi. Liseyi İstanbul’da bitirdi ve Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede şan eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı.

Eda Özülkü, Işık Lisesi’nde ve mezun olduğu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Öğretmenliğinin yanında müzik çalışmalarına eşi Metin Özülkü ile birlikte sürdü. Eşinin bestelediği birden fazla şarkının kelimelerini yazdı. Bunların içinden öne çıkan; Sözler yetmez, Seninle Olmak Var Ya, Eğlen Güzelim, Oyalama Beni, Kuşlar, Alladı Pulladı, Doğum Günü, Parolayı Söyle, Yürü Ya Kulum, Yaralım şarkılarıydı. Eşiyle birlikte yaptığı şarkıların demolarında solist olarak bulunan Eda Özülkü, müzik yapımcılarından gelen albüm tekliflerini uzun bir süre kabul etmedi. Lakin eşinin de ısrarlarıyla, aldığı klasik batı müziği eğitimini pop müzikte kullanmaya karar verdi.


Eda Özülkü, 1993 senesinde albüm çalışmalarına başlamasıyla birlikte öğretim görevinden ayrıldı. Bu çalışma sonucu Parolayı Söyle adlı ilk albümü yaşandı. Bu çok bi hayli beğeni alan albümün sonrasında sırasıylaDalgacı (1994), Uçurdum Da Uçurdum (1995), Al Beni (1997) ve İnce Sızım (2003) adlı dört solo albüm ve eşiyle birlikte Böyle Aşk Olmaz (1999) adlı bir albüm daha paylaşımı yaptı. 2004 senesinde Masalcılar grubuyla birlikte çocuklara masallar anlatan Masalcılar – 1 adlı çalışmada yer aldı.Şu anda Bilfen Çamlıca ilköğretim okullarında müzik öğretmenliği yapmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.