Ece Temelkuran Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
112
Ece Temelkuran Kimdir? Biyografi Sayfası

Ece Temelkuran Kimdir? Biyografi, bölümünde Ece Temelkuran Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ece Temelkuran Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ece Temelkuran Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ece Temelkuran

Ece Temelkuran, 1973 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. 1991 senesinde Bornova Anadolu Lisesi’ni, 1995 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1993 senesinde Cumhuriyet gazetesinde gazeteciliğe başladı. İlk yazıları Patika dergisinde yayımlandı.

Ece Temelkuran, Kadın hareketi, siyasi tutuklu ve hükümlüler, Güneydoğu sorunu üzerine çalıştı, röportajlar yaptı. Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı fakat bu mesleği halen icra etmedi. Yurt içinde ve dışında çeşitli dergilerde yazılar yazdı, CNN Türk’te muhabirlik yaptı.

1996 senesinde yazar Metin Solmaz ile evlenen Ece Temelkuran, 1998 senesinde boşandı.

Dünya Sosyal Forum’unu izlemek için 2003’te Brezilya’ya, 2004 senesinde Hindistan’a giden Ece Temelkuran, Venezüella’daki sosyalist devrimini ve Arjantin’de ekonomik krizden sonra bir araya gelen halk hareketini inceledi. Bu harekete ilişkin yazıları “Buenos Aires’te Son Tango” adı altında yazı dizisi olarak Milliyet’te yayınlandı. Milliyet gazetesinde ”Kıyıdan” adlı köşesinde yazdı. Habertürk TV’de yayına giren “Kıyıdan” adlı programı hazırlayıp sunan Temelkuran, Habertürk gazetesinde “Kıyıdan” adlı köşesinde yazdı. Bugüne kadar Nawaat, New Left Review, Le Monde Diplomatique, Global Voices Advocacy, Al Akhbar, New Statesman ve Guardian’da makaleleri yayımlandı.

Ağrı’nın Derinliği (Deep Mountain, Across the Turkish-Armenian Divide) ve Kıyı Kitabı (Book of the Edge) isimli kitapları İngilizce’ye, Muz Sesleri kitabı Arapça’ya çevrildi. Muz Sesleri bunun bunun yanında yakın günlerde yedi farklı ülkede yayımlanmak üzere çevrilmektedir.

Suikaste kurban giden gazeteci-yazar Uğur Mumcu ile CHP İzmir Milletvekili, TBMM Başkan Yardımcısı Güldal Mumcu çiftinin oğlu Özgür Mumcu ile 2007 senesinde evlenip 2009 senesinde boşandı.

Ece Temelkuran Kitapları

1996-2008 Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
1997 Oğlum Kızım Devletim-Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri
2002 Kıyı Kitabı
2002 İç Kitabı
2004 Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar
2005 İçeriden Kıyıdan Konuşmalar
2006 Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita!
2006 Ne Anlatayım Ben Sana!
2008 Ağrının Derinliği
2010 Muz Sesleri
2011 İkinci Yarısı
2012 Kayda Geçsin
2013 Düğümlere Üfleyen Kadınlar

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.