Donald Knuth Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
542
Donald Knuth Kimdir? Biyografi Sayfası

Donald Knuth Kimdir? Biyografi, bölümünde Donald Knuth Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Donald Knuth Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Donald Knuth Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Donald Ervin Knuth

Donald Ervin Knuth,  10 Ocak 1938 senesinde dünyaya geldi. Standford Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth The Art of Computer Programming (TAOCP) serisinin yazarıdır. Bu seriyi yaşamı boyunca yaptığı en güzel çalışması olarak görmektedir.

Knuth, algoritma analizi hususunda titiz ve dikkatlice çalışarak, birden çok matematik tekniği geliştirerek algoritma analizini daha sistematik hale getirmiştir ve bununla birlikte Büyük O gösterimi (Big-O) olarak anılan matematiksel gösteriminin daha popüler hale gelmesini sağlamıştır. Knuth, bunlar gibi daha sayılamayacak katkılarından dolayı algoritma analizi dalının “babası” olarak anılır.

Bunlara ek olarak, teorik bilgisayar bilimiyle alakalı bir kaç alt dalda daha katkıda bulunmuştur. Knuth, yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevini yapan bir bilgisayar sistemi olan TeX’in mimarıdır. Bununla alakalı olarak, METAFONT adını verdiği fontları tanımlama dili ve çeviri yapan bir sistem bulmuştur ve son kez bu hususta çalışmalarına “Computer Modern” olarak anılan bir yazı şekili seti tanımlamıştır.

Knuth, WEB/CWEB adında programlama sistemi dizayn ederek geliştirilmesi ve programcılar aracılığıyla bilinmesi kolay olan verilen fonksiyon isimlerinin anlaşılabilir olduğu bir programlama şekli (literate programming) ortaya atarak programcıları ve bu hususta kendi geliştirmek isteyenleri teşvik etmiştir, işlerini kolaylaştırmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.