Doğuş Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
202
Doğuş Kimdir? Biyografi Sayfası

Doğuş Kimdir? Biyografi, bölümünde Doğuş Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Doğuş Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Doğuş Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Doğuş (Orhan Baltacı) Hayatı, Kimdir, Biyografi

Doğuş (Orhan Baltacı), 30 Haziran 1974 senesinde Almanya’da dünyaya geldi. Esasen Rize, İkizderelidir. 4 yaşındayken ailesi Türkiye’ye taşındılar. Aile içinde yaşanan sorunlardan dolayı anne ve babası boşanma kararı alınca, önce yetiştirme yurduna verildi. Daha sonra bir süre babaannesinde kalan Doğuş, bir süre sonra ise anne ve babası sahip çıkmaması sebebiyle evden kaçarak ufak yaşta sokaklar da yaşamaya başladı. 

Hayatın acı gerçekleriyle çok ufak yaşta tanışan Doğuş, bir çok sıkıntı çekmesine ve kötü arkadaş çevresine rağmen sigara, alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlardan hiçbirine bulaşmadı. Halen de bu tip alışkanlıkları bulunmamakta olup, alkollü bar programlarında da yer almamaktadır.
Sokaklarda yaşadığı senelerda müzikle ilgilenmeye başlayan Doğuş, ilk söz ve müziklerini bu sürede yapmaya başladı. Yaptığı müzikleri önce dostlarıyla paylaşımı yaptı beğeni görünce asıl hayali olan bir müzik yıldızı olabilmek için bir çok müzik yapımcısının kapısını çaldı fakat hep olumsuz yanıtlar aldı. Yılmadan arayışlarına devam eden Doğuş, ardından kendisinden babam diye bahsedeceği İskender Ulus aracılığıyla kabul görerek 1997 senesinde kendi söz ve müziklerinden bir araya gelen Doğuş adını verdikleri ilk albümünü Ulus Müzik etiketi ile piyasaya çıkardı.
Albüm piyasaya çıktıktan sonra kısa bir sürede milyonlara ulaşan bir satış adetlerine ulaştı. Gamsız, Ben Sensiz Ne Yaparım, Kendini Kendinde Bul ve Uyan gibi şarkıları müzik listelerinde ilk sıralara yerleşmeyi başardı. Daha sonra albümde ki tutulan şarkıları için kliplerde çekildi.
İlk albümü beğeni kazanmasından sonra 2. albümü Doğuş ve Şarkıları adı ile piyasaya çıktı. Bu albümde bulunana Milyonda Bir ve Yalancı adlı şarkıları çok tutuldu.
2000 yılı Haziran ayında Almanya’da 3. albüm çalışmalarını yapan Doğuş, bu albümünü Hadi Hızlandır adı ile çıkardı. Albümde bulunan; Bebişim, Günah Pazarı, Ayrılmalıyız ve Gülüm gibi şarkılar listelerde ilk sıralara yerleşti.
2001 senesinde Sevdim adlı albümünü, 2002 senesinde ise Denge adlı albümlerini çıkardı. Bu albümlerde de Sevdim, Can Dayanmaz, 40 Yılda Bir, Yemin Ettim, Virane ve İşte Buna Aşk Derler adlı şarkıları çok tutulan Doğuş, 2004 senesinde 6. His adı ile 6. albümünü çıkardı. Doğuş’un “Hayatımın Eseri” olarak nitelendirdiği albüm tanıtım çalışmaları bunun yanı sıra, gönüllü olarak “Sigarayla Savaşanlar Derneği” organizasyonları ile paralel yürüyecek.
Yıllardır yalnızca bundan dolayı bar programlarını kabul etmediğini söyleyen ve “Duman Avcıları” ile uzun süredir omuz omuza yürüyen sanatçıyı ve yapımcısı İskender Ulus’u dernek, 31 Mayıs Sigarayı Bırakma Günü’nde bu konu ile alakalı hassasiyetleri ve destekleri için plaketle ödüllendirmişti. Doğuş bunun bunun yanında ücretsiz olarak Vakıfın Tanıtım filmlerinde oynayacağını açıkladı.
2003 senesinde Bir Doğuş adında bir kitap yayınlandı.
2005 senesinde ilk 6 albümünü çıkardığı Ulus Müzik’ten ayrılarak Promise Production şirketi ile anlaşarak Grek ezgilerini de içerek Tam Doğuş adlı albümünü çıkardı. 2006 senesinde ise Promise Production’dan ayrılarak Ağdaş Müzik etiketi ile Herbişeyim adlı albümünü çıkaran Doğuş, aynı yıl Dokuz Sekiz Müzik ile anlaşarak Bozuk adlı albümünü çıkardı.
Doğ Müzik adı ile kendi müzik yapım şirketini kuran Doğuş, ilk prodüktörlüğünü de Elif Karlı için yaptı.
2007 senesinde Kanal D ekranlarında yayına giren Sana Mecburum adlı dizide Sertan rolünü canlandırdı. Dizide; Seda Bakan, Berke Üzrek, Mehtap Bayri ve Nihat Nikerel ile birlikte rol aldı.
2010 senesinde çıkardığı Kırık Hançer adlı albümünde Niran Ünsal ve Cankan ile birlikte düet yapan Doğuş, albümde bulunan Gitme adlı şarkı için İshak Paşa sarayında klip çekildi.
2012 senesinde Acun Ilıcalı ve Burcu Esmersoy’un birlikte sunduğu, Survivor Ünlüler ve Gönüllüler müsabakasında Ünlüler takımında yer aldı. 2013 senesinde Show TV’de yayına giren Benzemez Kimse Sana adlı yarışma programına yarışmacı olarak katıldı.
2017 senesinde Acun Ilıcalı’nın TV8 kanalında yayına giren Box’un Yıldızları adlı televizyon programına katıldı.
2018 senesinde Banu Kaptanoğulları’nın yazıp, yönettiği Getto adlı sinema filminin yapımcılığını üstlenen Doğuş, filmde de Orhan karakterini oynadı.
2019 senesinde gösterime giren O İş Bende adlı sinema filminde sosyal platform fenomeni Nilay Toprak ile başrolleri paylaşımı yaptı.
Doğuş (Orhan Baltacı) Evlilikleri
İlk evliliğini, 26 Temmuz 2006 tarihinde menajeri Serdar Uygun’un kızı Şeyma Uygun ile yapan Doğuş, 8 Ekim 2009 tarihinde boşandı.
2014 yılı Ekim ayında Azeri Sunucu Hoşkedem Hidayetkızı (Xosqedem Baxseliyeva) ile Bakü’de Kempinski Otel’de tertip edilen bir merasimle evlendi. 7 Mayıs 2016 tarihinde Arda ve Arın adını verdikleri ikiz çocukları dünyaya gözlerini açtı.

Albümleri
1997 Doğuş
1998 Doğuş ve Şarkıları
2000 Hadi Hızlandır
2001 Sevdim
2002 Denge
2004 6.His
2005 Tam Doğuş
2006 Herbişeyim
2006 Bozuk
2008 Ten
2008 Onbirde Bir
2010 Kırık Hançer
2011 Beşibiyerde
2012 Burası Türkiye 007
2012 Naptın Gari Lo
2014 Sevgilerimle
2015 Aklında Bulunsun
2019 O İş Bende
2018 Getto – Orhan
2015 Aşkopat – Emre
2012 Görev – Ferhat
2010 Yavuz Sultan Selim – Yeniçeri Hasan
2007 Sana Mecburum – Sertan
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.