Doğu Ergil Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
762
Doğu Ergil Kimdir? Biyografi Sayfası

Doğu Ergil Kimdir? Biyografi, bölümünde Doğu Ergil Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Doğu Ergil Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Doğu Ergil Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Doğu Ergil

Doğu Ergil, 1940 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi sosyoloji bölümünü bitirdi. Yüksek lisans eğitimini Oklahoma Üniversiesi’nde sosyoloji ve sosyal psikoloji alanlarında yaptı. Ardından New York State Üniversitesi’nde sosyoloji, siyaset bilimi ve ekonomi politik alanlarında doktora yaptı.

1980-1984 senelerı içinde ise TODAİE Sevk ve İdare Yüksek Okulu’nda, 1985-19886 senelerında ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Yüksek Okulu’nun Washington DC′de bulunan yüksek lisans okulu School for Advanced International Studies ve London School of Economics and Political Science′ta konuk öğretim kullanıcı hesabı yaptı. Akademik kariyerinin büyük kısmını Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) sürdürdü.


Doğu Ergil, 1997-1999 senelerı içinde Toplum Sorunlarını Araştırma Vakfı (TOSAV)’na başkanlık görevinde bulundu. Demokrasi ve barış çalışmaları sebebiyle çeşitli ülkeler arası kuruluşlardan ödüller aldı.

Doğu Ergil, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Uzmanlar Kurulu üyesi, Toplum Sorunlarını Araştırma Merkezi Başkanlığı üyesi ve Fatih Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

BBC′den El Jazeera′ya uzanan ülkeler arası ve ulusal TV kanallarında ve köşe yazarlığı yaptığı Today’s Zaman’da geniş bir seyirci kitlesiyle paylaşan Doğu Ergil’in Türkçe ve yabancı dillerde yayımlanmış 24 kitabı, bir çok makalesi, değişik dillerde kitap bölümleri ve alan incelemeleri mevcuttur.

2013 senesinde barış süreci kapsamı içinde, 63 kişilik Akil insanlar listesine İç Anadolu Bölgesinden seçildi.

Doğu Ergil Kitapları

2010 100 Soruda Fethullah Gülen ve Hareketi

2009 Kürt Raporu – Güvenlik Politikalarından Kimlik Siyasetine, (Ömer Taşpınar ve Philip H. Gordon ile)
2008 Doğu Sorunu: Teşhisler Tespitler
2008 Realities Of Turkey
2006 Demokrasi ve Yurttaşlık Kültürü, (Arzu Yılmaz, Öykü Yalçın ve Zeynep Akıncı ile)
2000 Siyasetini Arayan Ülke
1995 Bir Ters Bir Düz
1997 Kırık Aynada Kendini Arayan Türkiye
1990 Atatürkçü Toplum ve Siyaset Felsefesi Açısından Laiklik Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar: 5
Körfez Bunalımı
1994 Toplum ve İnsan, Turhan Kitabevi, Ankara, 1994
1981 Milli Mücadelenin Sosyal Tarihi, Turhan Kitabevi, Ankara, 1981.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.