Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
211
Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir?, biyografi bölümümüzde Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(0) (1)
Ad Soyad Dirayet Dilan Taşdemir
Meslek Siyasetçi
Yaşı 39 (1982-04-18)
Boyu
Burcu Koç
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Bilinmiyor
Sevgilisi Bilinmiyor
Doğum Yeri Ağrı

Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir? Biyografi

Dirayet Dilan Taşdemir, Yusuf ve Nigar çiftinin çocukları olarak 18 Nisan 1982 tarihinde Ağrı’da dünyaya gelmiştir.  

Yüksek öğretim eğitimini Mersin Üniversitesi Sosyoloji ve Arkeoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Hem ulusal hem de ülkeler arası çok sayıda platformda toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmalarında temsilci düzeyinde katılımcı olmuştur.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 2008 yılı itibariyle ‘Kadın Politikaları’ alanında danışman görevine getirilen Taşdemir, orta düzeyde Almanca konuşabilmektedir.  

Halkın Demokrasi Partisi olan HADEP’in kadın kollarında çalışmış olan siyasetçi, Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) operasyonları neticesinde tutuklanarak, 5 sene cezaevinde yatmıştır.  

Hapishaneden çıktıktan sonra siyasi kariyerine devam eden Dilan Taşdemir, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı milletvekili olmuştur.

HDP Ağrı milletvekilliğinin sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne giren Taşdemir bunun yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesidir.  

01 Aralık 2020 Salı 17:55
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.