Diophantos Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
302
Diophantos Kimdir? Biyografi Sayfası

Diophantos Kimdir? Biyografi, bölümünde Diophantos Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Diophantos Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Diophantos Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Diophantus

Diophantos (M.S. 325’e doğru – 410’a doğru) Diofantos (3. yüzyıl), Roma Dünyası’nda başlayan bilimsel gerileme zamanında istisna teşkil eden bir bilim adamıdır. Aritmetik adlı kitabının bir bölümünü cebir konusuna ayırmış, ilk defa burada cebirsel ifadeler için semboller kullanmıştır.

İkinci derece denklemlerini, ax2 + bx = c, ax2 = bx + c, ax2 + c = bx olmak üzere üç gruba ayırmış ve her birinin çözüm formüllerini vermiştir. Bu formüller, yalnızca bir pozitif kökü verir; negatif ve irrasyonel bir sayı çözüm olarak kabul edilmez. Bilinmeyen rakamının denklem sayısından fazla olduğu, ax2 + bx + c = y2 gibi belirsiz denklemleri de çözmeye çalışmıştır. Bu konuya bugün “Diophantosçu Analiz” adı verilir.

Mezar kitabesinde yaşamının 1/6’ini çocukluk çağında, 1/12’ini gençlik çağında ve 1/7’ini ise bekârlık çağında geçirmiş olduğu, evlendikten 5 yıl sonra bir oğlunun dünyaya geldiğu, oğlunun kendisinin yarı yaşında olduğu ve kendisinden dört yıl önce öldüğü yazılıdır. Bu hesaba göre, 84 yaşına kadar yaşadığı anlaşılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.