Dilhan Eryurt Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
149
Dilhan Eryurt Kimdir? Biyografi Sayfası

Dilhan Eryurt Kimdir? Biyografi, bölümünde Dilhan Eryurt Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Dilhan Eryurt Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Dilhan Eryurt Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Dilhan Eryurt

Dilhan Eryurt, 29 Kasım 1926 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Babasının Yüksek Ziraat Mektebi kuruluşu sebebiyle olduğu İzmir’de Dünya’ya gelişinden kısa bir süre sonra ailesi önce İstanbul’a, birkaç yıl sonra da Ankara’ya taşınmıştı.

İlköğrenimini Ankara’da bitirdiktan sonra Ankara Kız Lisesi’ne sürdü. Lise senelerında matematiğe özel bir ilgisi vardı. Bu nedenle liseden mezuniyetinin sonrasında İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü’ne girdi. Astronomi merakı üniversite öğrenimi sırasında yaşandı.


1946 senesinde İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi’nde astronomi bölümü açmak üzere görevlendirilen Tevfik Oktay Kabakçıoğlu’nun yanında iki yıl boyunca fahrî asistanlık yaptı. Lisansüstü çalışmalarına bir süre Michigan Üniversitesi’ lisansüstü sürdü ve 1953’te Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı’nda doktorasını ve sonrasında doçentlik çalışmalarını bitirdi.

1959’da Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın bursuyla 2 yıllığına Kanada’ya gitti. Burada Prof. Dr. Alastari G. W. Cameron ile çalıştı. Ardından ABD’ye giderek önce Amerikan Soroptimist Federasyonu bursuyla ABD’de Indiana Üniversitesi’nde görev aldı. Üniversiteye bağlı Goethe Link Gözlemevi’nde yıldız modelleri yapmakla tanımış Prof. Dr. Marshall Wrubel ile çalıştı. Bu deneyimden sonra NASA’ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde görev aldı. Çalışmalarına NASA’da devam eden Alastair G. W. Cameron ile Güneş tarihi üzerine araştırmalar yaptı. Bu zamanda Goddard Uzay Araştırma Ensitütüsü’ndeki görevi sırasında kurumda çalışan tek kadın astronomdu.

Dilhan Eryurt’un Goddard Enstitüsü’nde yaptığı çalışmalar, Güneş ile ilgili o zamana kadar yanlış bilinen bazı gerçekleri ortaya koydu. Güneş’in göz alıcılığının oluşumundan bu yana git gide artmadığını, geçmişte çok daha göz alıcı ve sıcak olduğunu ortaya koydu. Çalışmaları o zamanda yeni başlayan uzay uçuşlarının gidişatını etkileyecek önemdeydi. Aya ilk iniş için yaptığı başarılı çalışmalar sebebiyle 1969 senesinde Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi. Eryurt, Goddard Enstitüsü’nde 2 yıllık çalışmasını bitirdiktan sonra kendisine yabancılara çok fazla tanınmayan bir bunun bunun yanındalık gösterildi ve kıdemli araştırmacı olarak enstitüde çalışmaya sürdü. Enstitü, kendisini yıldızların oluşumu ve gelişimi üzerine incelemeleri için yeni gelişmeler edinmek üzere California Üniversitesi’ne gönderdi.

1968’de Türkiye’ye gelerek ODTÜ’de 1 yıl görev yapan Dilhan Eryurt, bu sırada TÜBİTAK’ın desteğiyle I. Ulusal Astronomi Toplantısı’nı düzenledi.

1969-1973 senelerı içinde NASA’da bilimsel incelemelerinı sürdürdü. 1973 senesinde ODTÜ Fizik Bölümü’ne dönerek astrofizik ana bilim dalını kurdu. 1977 senesinde Tübitak Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülü ile ödüllendirildi. 1988’de 6 ay kadar fizik bölümünün başkanlığını yürüttükten sonra 5 yıl süreyle Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı yaptı. 1993 senesinde emekliye ayrıldı.

Dilhan Eryurt, 13 Eylül 2012 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi sonucu Ankara’da vefat etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.