Dilber Ay Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
178
Dilber Ay Kimdir Biyografi ve Hayatı

Dilber Ay Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Dilber Ay Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Dilber Ay Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Dilber Ay Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Dilber Ay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Renkli kişiliği ile dikkatleri üzerinde toplayan Dilber Ay kimdir? Dilber Ay 30 Nisan akşamında kaldırılmış olduğu Ankara ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirmiştir. Acil servis sorumlusu olan doktor aracılığıyla yapılmış olan açıklamaya göre sanatçının ölüm nedeninin kalp krizi olduğu bilinmektedir. Kriz sebebiyle hastaneye getirilen sanatçı tüm müdahalelere rağmen kurtulamamıştır. Dilber Ay biyografisi ve yaşamını siz değerli okurlarımız için yazdık.


Dilber Ay Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Aslını söylemek gerekirse Dilber Ay daha çok Türk Halk Müziği sanatçısı olarak bilinmekteydi. Hatta uzun bir dönem yapmış olduğu televizyon programları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Dilber Ay, sonraki zamanda ise kendine sinema perdesinde de yer bulmuştur. Oynamış olduğu Beynelminel filmi ile, Altın Koza Festivali’nde ödülünü almıştır. Malesef ki talihsiz bir kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Acil servis sorumlusu olan Dr. Kemal Günaydın yaptığı bilgilendirmede; hastaneye getirildiğinde saatler 22:05’i gösteriyordu. Lakin tüm müdahalelere rağmen 23:00’te yaşamını yitirdiğini dile getirdi. Sanatçı Dilber Ay, Düzce’de toprağa verilmiştir.

Dilber Ay, Kahramanmaraş’ın Pazarcık beldesinde, 1956 senesinde dünyaya gelmiştir. Dilber Ay katılmış olduğu ses yarılması ile tanınmış ve müzik hayatına girmiştir. Ardından da bir sürü albüm çıkartmıştır. Bilhassa “Zorunda Mıyım?”, “Gelmezsen Gelme”, “Hacı Ağa” gibi eserleri ile tanınmıştır. Üstüne “Kadere Mahumlar” isimli televizyon programı ile de daha kapsamlı kitlelere ulaşmayı başarmıştır. Ardından oyunculuğa da soyunan Dilber Ay, oynamış olduğu Beynelminel filmi ile 14. Altın Koza’da en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü almıştır. Ayrıca “Hayat Sana Güzel” ve “Yol Arkadaşım 2” filmlerinde de oynamıştır.


Dilber Ay’ın Hayatı

Dilber Ay, Kureyşan aşiretine mensup olarak dünyaya gelmiştir. Kahramanmaraş’ta dünyaya gözlerini açan Dilber Ay, ilkokul 3. sınıfa kadar okudu. Göç başlayan aile ilk başta Ankara’ya yerleşti. Ardından Bolu – Düzce taraflarına göç ettiler ve yerleştiler. Sanatçı Dilber Ay, malesef Düzce ilinde okula devam edemedi. Ardından tam 13 yaşında iken yaşlı bir adam ile evlendirildi. Lakin evlenmeden önce Düzce’ye güzel sesi olanları bulmak için bazı radyocu personelleri gelmişti. Radyocuların düzenlemiş olduğu yarışmaya katılan Dilber Ay, “Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim” türküsünü söyleyerek yarışmanın birincisi olmuştur. İki çocuk annesi olan Dilber Ay, evlendirildiği kişiden boşanmaya karar vermiştir. Radyolarda tanınmış olan sanatçı Dilber Ay tam 24 albüme sahiptir. Dilber Ay, Almanya’da da iki kez hapis yatmıştır. 30 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da geçirmiş olduğu kalp krizi neticesinde yaşamını yitirmiştir.


Dilber Ay Rol Aldığı Filmler

Beynelmilel  – 2006
Hayat Sana Güzel – 2014
Mazlum Kuzey – 2014
Figüran – 2015
Yol Arkadaşım  – 2017
Yol Arkadaşım 2 – 2018


Dilber Ay Albümleri

Dilberay – Dilberay (1974)
Dilberay – 3 – Türküola (1975)
Dilberay – Meyrik (1981)
Dilberay – HazaL (1986)
Dilberay – Barak Muhabbeti 1 (1987)
Dilberay – Barak Muhabbeti 2 (1988)
Dilberay – Postaci Emmi (1990)
Dilberay – Oturak Havaları (1990)
Dilberay – Yandim Eyvah (1993)
Dilberay – Dağlar Oy (1993)
Dilberay – Bırak Ona Da Dokunma (1994)
Dilberay – Kisi Bitmez Daglarimin (1995)
Dilberay – Barak Kızı (1996)
Dilberay – Ölesen Gelin (1999)
Dilberay – Sürdüler Beni – Sen Tasmisin Demirmi (2000)
Dilberay – Bırakmadı Sevdan Beni – Yabancı (2001)
Dilberay – Oturdum Mezar Taşına (2002)
Dilberay – Maraşlı Gelin (2004)
Dilberay – Hasrete Koştuk (2005)
Dilberay – Alıp Başımı Gideyim (2005)
Dilberay – Hacı Ağa (Sarı Sabahlık) (2007)
Dilberay – Ellerin Olmus (2008)
Dilberay – Ötme Bülbül (2009)
Dilberay – Be Zalim – İtfaiyeci (2010)
Dilberay – Darıldım Sana (2011)


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.