Derya Can Göçen kimdir, Derya Can Göçen kaç yaşında?

06.11.2021
323
Derya Can Göçen kimdir, Derya Can Göçen kaç yaşında?

Derya Can Göçen kimdir, biyografi bölümünde Derya Can Göçen biyografi sayfası ile karşınızdayız. Derya Can Göçen kaç yaşında?, Derya Can Göçen memleketi neresi, Derya Can Göçen facebook, Derya Can Göçen nereli, Derya Can Göçen instagram, Derya Can Göçen ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Derya Can Göçen kimdir? başlığımızın detayları..

Derya Can Göçen Kimdir – Derya Can Göçen Biyografi

Başarılı rekortmen sporcu Derya Can Göçen, 1979 senesinde Çanakkale’de hayata gözlerini açmıştır. Türk dalgıç, dünya serbest dalış birincisi ve milli sporcudur. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde bitirdiktan sonra beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı. Spor yaşamı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde tertip edilen şampiyonalarda bir çok madalya kazandı.

Lise senelerında Tekvando ile tanışan Derya Can, 2000 olimpiyatları kadrosuna seçilmeyi başardı. Serbest dalış sporuna başlaması ise çok enteresan bir hikâye. Derya Sualtı korkusunu yenmek için 15 yaşında tüplü dalışa başladı. Çanakkale Dalış okulunda Serbest Dalış takımında olan bir yakının ısrarı üzerine serbest dalış sporu yapmaya başladı.

İlk serbest dalış deneyimine, 21 Eylül 2002 tarihinde başladı. Serbest dalışta, 5 Dünya rekoru elde eden Milli Sporcu, 40’tan fazla Türkiye rekoru kırdı. Dünya Şampiyonalarında ise bir çok madalyası var. Bu dal da Türkiye’de milli takıma en fazla seçilmiş ve ülkeler arası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

Derya Can Göçen, evli ve 14 Aylık Derin Helen adında bir kızı, 6 yaşında Poyraz Mustafa isimli bir oğlu var.

2016 Yılının yaz zamanında, yeni rekorlar planlarken Derin Helen isimli kızını dünya getirdi ve 21 gün sonra koşu antrenmanlarına başladı. Kızı 10 aylık iken Türkiye rekoru kırıp dünya 3.sü oldu. İlk oğlunu dünyaya getirdikten 6 ay sonra Dünya Şampiyonasında finalde en iyi derecelere sahip oldu.

Antalya’nın Kaş beldesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Ertesi gün yeni bir rekor denemesi daha yapan Derya Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.

Derya Can Göçen bu sezon Survivor 2020 Ünlüler takımında yarışacak olan isimler içinde yer alıyor.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.