Deniz Çakır Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
106
Deniz Çakır Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Deniz Çakır Kimdir? Biyografisi, bölümünde Deniz Çakır Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Deniz Çakır Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Deniz Çakır Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Deniz Çakır

Deniz Çakır, 31 Aralık 1983 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Ayrancı Süper Lisesi’nde okuyan Deniz Çakır, Bu zamanda sık-sık tiyatro oyunlarına giden Çakır, bir gün yine bir oyunda Zeynep Eronat’ın performansından çok etkilenmiş ve böyle oyuncu olmaya karar vermiştir.

Kendisine bu sürede hocalık etmiş isimlerden bir diğeride Cihan Ünal’dır. Küçükken taklit yapmayı sevdiği ve en fazla Emel Sayın’ı taklit eden, Ankara’da yaşayan Deniz mezun olduktan sonra İstanbul’a yerleşme kararı almıştır.

Deniz Çakır, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmadan önce Ankara Radyosu’nda, radyo tiyatrosu yaptı ve radyo reklamı seslendirdi.


2004 senesinde Birol Güven yeni dizisi Kadın İsterse için en sonunda Deniz Çakır’da karar kılmış ve oyuncu, yardımcı fakat önemli bir rol olan Alev karakteri ile ilk televizyon deneyimini yapmıştır. Dizide başta Hülya Avşar ve hocası Cihan Ünal olmakla önemli bir kadro ile çalışan Çakır için bu iyi bir başlangıç oldu. Dizi’nin reytinglerinin iyi olması aracılığıyla önce Star TV’de ardından Show Tv’deki yayınıyla dikkat topladı. Dizinin sona ermesinin sonrasında Birol Güven’in başka yazdığı bir dizi olan sitcom İki Arada Aşk adlı dizide başrolde yer aldı.

Birol Güven, kendisinin gelecekte büyük bir yıldız bulunacağından hiç bir şüphesi olmadığını dile getirdi. Bu sefer, önceki dizideki kötü kadın imajıni yıkmayı başarsa da, dizi başka bir kanala transfer olunca düşük reytingler yüzünden yayından kaldırıldı. Bu dizinin sonrasında yine iyi bir kişiliği oynadığı İşte Benim (ve ya diğer adıyla Evet Benim) dizisinde yer aldı. Bir yaz dizisi olan bu dizi oynadığı önceki iki dizinin aksine birden çok kişiliği ve onların hayatlarını konu alıyordu. Daha önce olduğu dizilerden minimum bölüm yayına giren bu yaz dizisi, çok geçmeden yayından kaldırıldı.

Deniz Çakır en büyük çıkışını, Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı hikayesinden günümüze bir araya getirilen Yaprak Dökümü dizisiyle yaptı. Dizi aracılığıyla tecrübesi ve popülaritesi git gide artan Deniz Çakır dizide en önemli karakterlerden birisi olan Ferhunde karakteri ile dikkat toplamayı başardı. Dizideki oyunculuğu kendisine 2010 senesinde ilk kez takdim edilen İsmail Cem Televizyon Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Dram ödülü kazandırdı. Çakır, hatta bu sayede diğer bazı ülkelerde de başta Bulgaristan ve Azerbaycan olmakla hayranlar kazandı. Bu sıralarda İstanbul Devlet Tiyatrosunda “Uyarca” isimli oyunda yer almıştır. Deniz Çakır dizideki oyuncular içinde özellikle Halil Ergün ile yakın bir arkadaşlık kurmuştur. Kendisi TV8’de katıldığı bir programda Halil Ergün’ün kendisinin oyunculuğunun gelişmesinde çok büyük katkısı olduğunu dile getirmiştir.

Deniz Çakır, 2008’de Özlem Akova’nın yönetmenliğini yaptığı Kako Si? filminde başrolü üstlendi. Filmin 2010 senesinin sonlarına doğru vizyona girmesi bekleniyor. Berlin Film Festivali için yapılmış filmin fragmanı uzun süre yayınlanmış olsa da Türkiye’de vizyonlara girmemiştir. Deniz Çakır, bu sürede filmin festival filmi olduğunu ve vizyona gireceğini zannetmediğini söylemiştir. Yakında gösterime girmesi beklenen Emre Şahin’in yönetmenliğini yaptığı 40 isimli sinema filminde yine başrolde yer almıştır. Şahin, rolü yalnızca onun için yazdığını söylemiştir. Bir çanta etrafında dönen hayatları konu alan film Deniz Çakır’ın oynamayı kabul ettiği iki filmden biri. Daha önce birden çok proje teklifi alsa da yalnızca arşive konulacak işlerde yer alarak daha iyi bir kariyer çizmeyi planladığını dile getirdi. Oyuncu, Avrupa Yakası isimli dizinin bir bölümünde de konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Deniz Çakır, 2009 senesinde Aşk Sözleri isimli bazı William Shakespeare oyunlarının karışımı olan bir tiyatro oyununda yer aldı. Oyundaki sergilediği güçle Afife Jale Ödülleri’nde bir adaylıkla onurlandırıldı. Oyuncu bunun dışında seslendirmeler ‘de yapmaktadır. Reklamlar dışında Iron Man ve Kung Fu Panda gibi bazı filmlerde seslendirme yapmıştır.

Deniz Çakır, Özcan Deniz’in Ya Sonra filminde Didem kişiliği ile sinemada 3. başrolü üstlenmiştir. Ya Sonra şarkısını seslendirerek, herkesi şaşırtan oyuncunun da etkisiyle parça Yılın en fazla tıklanan soundtrack müziği olmuştur.

2011-2012 zamanında İffet adlı dizide rol aldı. Namus kavramını sorgulayan dizide, İbrahim Çelikkol, Zuhal Olcay ve Melike Güner de oyuncu ekibinde bulunan bulunan isimlerdendir.

Deniz Çakır, 2013 yılı Ocak ayının ilk haftasında Şah Sultan karakteri ile Muhteşem Yüzyıl dizisinin kadrosuna katıldı.

2013 Muhteşem Yüzyıl – Şah Sultan

2011-2012 İffet – İffet
2011 Ya Sonra – Didem
2009 Kako Si? – Lidya
2009 40 – Sevda Hemşire
2006- 2010 Yaprak Dökümü – Ferhunde
2006 İşte Benim – Barmaid Funda
2005 İki Arada Aşk – Gizem
2004-2006 Kadın İsterse – Alev 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.