Demet Akalın Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
360
Demet Akalın Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Demet Akalın Kimdir? Biyografisi, bölümünde Demet Akalın Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Demet Akalın Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Demet Akalın Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Demet Akalın

Demet Akalın, 23 Nisan 1972 senesinde Gölcük’te dünyaya geldi. İlk öğretimini Gölcükte ve lise eğitimini buradaki Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi’nde bitirdi. Annesinin desteği ile Yaşar Alptekin’in mankenlik kursuna girdi. Ardından Neşe Erberk’te mankenlik yapmaya başladı.

O zamanda ciddi ve iyi bir meslek olan mankenlikte aranan bir isim oldu. O zamanda bazı filmlerde de rol aldı. Bunlar: 1992 senesinde “Günlerden Pazar”, 1994 senesinde “Tele Anahtar” ve aynı yıl Hülya karakteri ile “Sensiz Olmaz” filmlerinde rol aldı.

Demet Akalın, mankenliği devam ederken gazinolarda sahneye çıkmaya başladı ve kısa süre sonra ilk albümü “Sebebim”i çıkardı. İlk klibini “Sebebim” şarkısına çeken Akalın büyük bir başarıya ulaşmasa da bi hayli beğeni alan bir parça oldu. Şarkının bestesi Niran Ünsal imzalıydı. İki yıl sonra bir ilk yaparak bir dizide oynadı. 1998 yapımı “Sibel” isimli dizide, “Deniz” karakterini oynadı.

2000 senesinde çıkarmış olduğu “Yalan Sevdan” ile o zamanlarda tutulmayan single’ların içinde ön plana çıkmayı başardı. Bu maxi single’daki “Senin Anan Güzel Mi?” bi hayli beğenildi ve sanatçının ilk hit parçası oldu.

“Yalan Sevdan” teklisinden üç yıl sonra “Unuttum” albümünü piyasaya sürdü. Albüm 79.000 kopya satabildi. İlk teklisi Nalan imzalı “Unuttum” oldu. Albümün ikinci klibi “Gazete”ye çekildi.

Demet Akalın, 2004 senesinde “Banane” albümünü piyasaya sürdü. Albümde Ersay Üner ile işbirliğini sürdürdü. Albüm Aralık ayında çıktı ve 2004 yıl sonuna kadar 40.000 satarak önemli bir başarı elde etti. Çıkış teklisi, Serdar Ortaç imzalı “Bittim” büyük bir hit olurken, albümün ikinci teklisi “Aşkın Açamadığı Kapı” daha büyük bir ses getirdi. “Banane”, Yıldız Tilbe imzalı “Vuracak” ve yaz hiti olan “Bir Anda Sevmiştim” ile albümünün başarısını arttırdı. “Banane”nin klibi ile Madonna’nın bir klibi içinde benzerlikler olması üzerine Akalın olumsuz eleştiriler aldı.

2006 senesinde tertip edilen 12. Kral TV Video Müzik Ödüllerinden “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ve “Yılın “Şarkısı” adaylıklarını elde etti. Bunlardan Sude Bilge Demir imzalı “Aşkın Açamadığı Kapı” ile “Yılın Şarkısı” ödülünü aldı.

2006 senesinde “Kusursuz 19” albümünü paylaşımı yaptı. Çıkış teklisi “Afedersin” oldu. Türkiye resmi listesinde 7 hafta bir numarada kaldı ve o yılın en uzun 1 numara olan şarkısı oldu. “Afedersin” Avrupa Top 100 Listesine de giriş yaptı. 8 hafta boyunca listede kaldı ve en yüksek 69 numaraya kadar yükseldi. Büyük bir yaz hiti durumuna gelen şarkı, radyoların da en fazla çaldığı şarkılardan biri halini aldı. Sonraki klibi olan “Herkes Hak Ettiği Gibi Yaşıyor” şarkısıyla da Türkiye listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. Avrupa Listelerinde 2 hafta kaldı. En yüksek 85 numaraya kadar ilerlemiştir. Aynı albümden iki bir numara çıkaran Akalın, 2006 senesinde en fazla zirvede kalan sanatçı oldu.Albüm o yıl 147.000 kopya sattı.Bu albümle ilk kez MÜ-YAP’tan altın ödül almayı başardı. Akalın’ın o yıl Kral TV Video Müzik Ödüllerinden “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ve “Afedersin” ile “Yılın Şarkısı” adaylıkları elde etti. Bu adaylıkların ikisin de kazanmayı başardı.

3. klibi “Mantık Evliliği” de Billboard Listelerinde ilk 5’e girmeyi başarıp 4 numaraya kadar yükselmiştir. 4. klip “Alçak” adlı şarkıya çekilmiştir. “Alçak” bi hayli beğenilmiş ve Billboard listesinde 11. sıraya yükselmiştir. Ayrıca albümde bulunan “Sana Değer” adlı Yıldız Tilbe parçası klip çekilmemesine rağmen büyük ilgi görmüş ve Powertürk Tv’de klipsiz olarak yayımlanmıştır. Şarkı Billboard listelerinde 10 numaraya kadar yükselme başarısı göstermiştir.

2007 ylında “Tatil” adlı single’ını çıkarmıştır. Single biri versiyon 2 şarkıdan oluşmakta. “Tatil” şarkısı Billboard Listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. Akalın, bu şarkının başarısıyla Kral TV Video Müzik Ödüllerinden 2. kez “En İyi Pop Kadın” ödülünü alma başarısı göstermiştir.

Bir yıl sonra “Dans Et” albümünü çıkarmıştır. Albüm 128.000 satış rakamıyla en fazla satan albümler arasına girmiştir. MÜ-YAP’tan altın ödül almayı bu albümüyle de hak etmiştir. Çıkış şarkısı “Mucize” 7 hafta Billboard Listelerinin zirvesinde kalmıştır. Avrupa Listelerinde ise en yüksek 83 numaraya kadar yükselmiştir.

2009 senesinde Ersay Üner ve Erhan Bayrak’ın prodüktörlüğünü üstüne aldığı “Toz Pembe” adlı single’ı piyasaya sürdü. Şarkı yaz aylarının yoğunluğu içinde Türkiye Listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Avrupa Listelerinde ise en yüksek 90 numaraya ulaştı. Şarkı bir tekli olmasına karşın Hürriyet gazetesinin hazırladığı “2009’un En İyi 10 Yerli Albümü” listesinde 7. sırada yer aldı.


Ağustos 2009’da Önder Bekensir ile evlenen Demet Akalın, bu sırada yeni albümü Zirve’nin çalışmalarını yapmaktaydı. Bu yeni albümle imajını da değiştirmeye karar veren Akalın, uzun bir süre sarı olan saçlarını koyu kumral renge boyattı. 2010 senesinin nisan ayında Zirve albümünü çıkaran Akalın bu albümle de bi hayli başarılı bir grafik çizdi. Albüm 2010 yılı sonunda ise 83.000 satarak en fazla satan albümler arasına girmeyi başardı. Albümde Ersay Üner, Gökhan Şahin, Ceyhun Çelikten, Yıldız Tilbe, Tan Taşçı, Erdem Kınay söz ve müzikleriyle, Erhan Bayrak, Ersay Üner ve David Şaboy ile Ozan Yılmaz ise aranjeleriyle yer aldı. 90’larda Hazal’ın seslendirdiği ve sözü müziği Yıldız Tilbe’ye ait olan “Bozuyorum Yeminimi” şarkısında Ziynet Sali ile düet yaptı. 90’larda Yıldız Tilbe’nin seslendirdiği “Dayan Yüreğim” şarkısı albümde değişik bir düzenleme ile yer aldı.

Çıkış parçası olarak Tecrübe” şarkısına çekilmek üzere Teoman Topçu yönetmenliğinde kızlar ve erkeklerin futbol maçı yaptığı, 40.000 TL bütçeli bir video klip çeken Akalın, yapım şirketinden, bu klibin de Corenell’in ‘Keep On Jumping’ videosundan alıntılandığını öğrendi. Bunun üzerine hiç düşünmeden klibi çöpe atan şarkıcı, Tamer Aydünyaya geldi yönetiminde yeni bir klip çekmiştir. Klip ilk kez 1 Mayıs 2010 tarihinde Kral TV’de yayınlanmıştır. Şarkı Billboard listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. Şarkının başka bir başarısı ise “Avrupa’nın En İyi Dans Müziği” müsabakasında Türkiye’den “Tecrübe” şarkısı seçildi. Oylamada 40 ülkenin içinden 2. olmayı başardı.

Albümün ikinci klibi “Evli, Mutlu, Çocuklu” şarkısına çekildi. Şarkı Billboard listelerinde 8 numaraya kadar yükseldi. Ayrıca Kral TV’nin hazırladığı “2010’un En İyi 50 Şarkısı” listesinde 3 numarada gösterildi ve ilk 3’te bulunan tek kadın sanatçı oldu. Üçüncü klip “Çanta” şarkısına çekildi. Şarkı Billboard listelerinde 3 numaraya kadar yükseldi. Ayrıca Akalın, bu kliple birlikte bir ilk yaparak klibin yönetmenliğini kendisi üstlendi.

Albümün ilk slow klibi olan “Bozuyorum Yeminimi” klibinin konusunu da Akalın yazmıştır. Klip versiyonunda şarkıcıya Ziynet Sali eşlik etmemiştir. Beşinci klip Umutsuz Vaka’ya çekilirken, yalnızca klibe özel olarak dünyaca ünlü rapçi Fatman Scoop, Demet Akalın’a eşlik etmiştir. Altıncı klip, daha klibi çekilmeden hit olan Olacak Olacak’a Şubat 2011’in ilk günlerinde soğuğa ve kar yağışına rağmen Uludağ’da ve de Akalın’ın konakladığı Bursa Karinna Otel’in kazan dairesinde çekilmiştir.

Demet Akalın uzun süren çalışmalar sonucu yeni albümünü piyasaya çıkarmıştır.Albümde Sinan Akçıl,Özcan Deniz,Gökhan Özen gibi isimlerle çalıştı.Albümün çıkış şarkısı olarak sosyal platform üzerinden ‘Yılan’ isimli şarkısını paylaşmıştır.Şarkı büyük ilgi görmüştür ve hemen şarkıya klip çekmiştir.Lakin bu albümde en büyük çıkışı ‘Türkan’ isimli şarkı yapmıştır. 2. olarak bu şarkı kliplenmiş ve haftalarca listelerin bir numiçinden düşmememiştir.Şarkı Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray’a ithafen yazılmıştır.Albümün 3. klibi ‘Giderli Şarkılar’ parçasına çekilmiştir.Albümün 4. klibi ‘Yıkıl Karşımdan’ adlı parçaya çekilmiştir.Demet Akalın bu şarkıda bunun yanı sıra yakın arkadaşı Gökhan Özen ile düet yapmıştır.Albümün 5. klibi ‘Kalbindeki İmza’ şarkısına çekilmiştir.


Albümleri
1996 15 Ekim 1996 Sebebim
2003 30 Mayıs 2003 Unuttum
2004 12 Aralık 2004 Banane
2006 14 Haziran 2006 Kusursuz 19
2008 3 Mart 2008 Dans Et
2010 27 Nisan 2010 Zirve2012 19 Kasım 2012 Giderli 16
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.