David Hilbert Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
249
David Hilbert Kimdir? Biyografi Sayfası

David Hilbert Kimdir? Biyografi, bölümünde David Hilbert Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. David Hilbert Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

David Hilbert Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

David Hilbert Kimdir

David Hilbert, 23 Ocak 1862 senesinde Königsberg’de dünyaya geldi. 1895-1929 senelerı içinde Göttingen Üniversitesinde profesörlük yaptı. Yirminci yüzyılın başlarında, Alman matematik okulunun önderi sayılır.

1897 senesinde cisim kavramını ve cebirsel sayılar cisminin kuramını kurdu. 1890 senesindeki ilk çalışmaları sırasında, cebirsel geometri ve modern cebirde önemli bir rol oynayan çok terimli idealleri kuramının temellerini atarak, invaryantlar kuramının temel kanunlarını ortaya koymayı başardı.

David Hilbert, 1899 senesinde, geometrinin temelleri üstüne incelemelerinın bit sentezi olan “Geometrinin Temelleri” adlı eserini paylaşımı yaptı. Bu, matematiğin çeşitli bölümlerinde aksiyomlaştırma amacına yönelen bir çok verimli çalışmaya yol açtı. Somut görüntülere başvurmaktan kaçınan Hilbert, noktalar, doğrular ve düzlemler diye adlandırdığı “Üç nesne sistemini” matematiğe soktu. Ne oldukları kesinlikle gösterilmeyen bu nesneler, beş grupta toplanmış yirmi bir aksiyomla açıklanan bazı ilişkiler ortaya koyar. Ait olma, sıra, eşitlik yahut denklik, paralellik ve sürekli olaraklik aksiyomu bunlardandır. Bundan sonra, aksiyomlardan birinin yahut öbürünün doğrulanmadığı geometriler kurdu. Temel terimleri kendilerine aksiyomlarla yüklenen özelliklerden başka özelikleri bulunmayan mantıksal varlıklar olarak ele aldı. Klasik matematiği savunmak ve ondaki apaçıklığı göstermek için Brouwer ile giriştiği tartışmalar, matematikte geniş şekilli incelemelere yol açtı.


David Hilbert, 14 Şubat 1943 tarihinde Göttingen’de öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.