Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
407
Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi Sayfası

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi, bölümünde Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Fahrenheit

Daniel Gabriel Fahrenheit, 24 Mayıs 1686 senesinde Danzig’te dünyaya geldi. Hollanda ve İngiltere gezilerinde deneysel fizik ve meteoroloji alanlarında kullanılan kimi araçların yapımını öğrendi.

1710 da yaptığı termometre başlangıç noktası olarak soğuk bir karışımın sıcaklığını bitiş noktası olarak da ağız boşluğunun sıcaklığını ilke saydı. Daha sonra bu termometreyle ölçtüğü suyun donma sıcaklığını 32, kaynama sıcaklığını da 212 derece olarak saptayarak kısaca °F simgesiyle gösterilen Fahrenheit derecesi ölçeğini ortaya koydu. 1720 termometresini daha da geliştirerek ispirto yerine ilk kez cıvayı kullandı.

İngiltere’de, Royal Society kullanıcı hesabıne seçildi. Maddenin kaynama noktasının hava basıncıyla değiştiğini gösterdi. 1721’de suyun aşırı soğuma özelliğini 1724 senesinde de içine tuz karıştırılan suyun donma ve kaynama sıcaklıklarının değiştiğini ortaya koydu.


Günümüzde İngiltere ve ABD’de sıcaklık ölçü birimi olarak kullanılmakta olan Fahrenheit derecesi ile Celcius derecesi içinde

TFahrenheit = 1,8 · TCelsius + 32  şeklinde bir bağıntı mevcuttur.

Fahrenheit, 16 Eylül 1736 tarihinde Den Haag’da ö1ldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.