Cüneyt Özdemir Kimdir

30.09.2021
167
Cüneyt Özdemir Kimdir

Cüneyt Özdemir Kimdir?, biyografi bölümünde Cüneyt Özdemir Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Cüneyt Özdemir Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Cüneyt Özdemir Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Cüneyt Özdemir Kimdir

Cüneyt Özdemir kimdir? sorusuna yanıt verebilmek için Özdemir’in 90’lı senelerda başladığı gazetecilik kariyerini incelemek gerekmektedir. Son zamanda Youtube üzerinden yaptığı yayınlar ile dikkatleri üzerine toplamıştır fakat gazetecilik onun yaşamında mihenk taşı görevindedir.

8 Şubat 1970 tarihinde, Ankara’da dünyaya gözlerini açan Özdemir, eğitiminin ilkokul ve ortaokul kademelerini Yükseliş Koleji’nde; lise kademesini ise Ankara Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite öğrenimini Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo- Televizyon ve Sinema Bölümü‘nde gerçekleştiren Özdemir 1990 tarihinden bu yana gazetecilik sektöründe yer almıştır. 2 yıl sonra muhabir olarak çalışmaya başlayan Özdemir 32. Gün adlı haber programında genel yayın yönetmenliği de dahil olmak üzere birden fazla görevde bulunmuştur.1993 tarihinde Londra’da kalmıştır.

1995 senesinde ATV Ana Haber Bülteni kadrosuna geçen Özdemir, Ali Kırca’nın sunuculuğunu yaptığı Siyaset Meydanı adlı programın yönetmenliğini gerçekleştirmiştir. Ana Haber Bülteni sonrasında verilmek üzere “Cüneyt’in Büyüteci” özel bir bölüm oluşturdu ve sunuculuğunu üstlenmiştir.  1996 senesinde gerçekleştirdiği ülkeler arası savaş muhabirliği görevi ile mülteci kampı Kana’nın bombalanmış fotoğraflarıni dünya çapına ulaştıran ilk televizyon gazetecilerinden olmuştur. 1997’de de Taliban’ın kontrol altına aldığı Afganistan başkenti Kabil’e giren ilk gazetecilerdendir.

1999 senesinde CNN TÜRK haber kanalını kuran 5 kişilik ekibin içinde bulunan Özdemir, 2000 senesinde şimdilerde de yayınlanmakta olan 5N1K adlı programı hazırladı ve sunuculuğunu üstlenmiştir.

2014 senesinde Kanal D Ana Haber Bülteni’nde sunuculuk ve genel yayın yönetmenliği yapan Özdemir 2015’te görevinden ayrılmıştır. CNN TÜRK haber kanalının New York temsilciliğini üstlendi ve New York’ta kalmıştır.

Kariyerinde birden fazla belgesel, TV programı yapımlarını gerçekleştirmiş ve deneme, şiir gibi türlerde birden fazla kitap yazmıştır.

Cüneyt Özdemir ve Habercilik Kariyeri

Cüneyt Özdemir habercilik kariyerine 90’lı senelerda başlamıştır. Son zamanda Youtube üzerinden gerçekleştirdiği yayınlar ile gündemde bulunan gazeteci ile ilgili ilk akla gelen sorulardan bir tanesi “Cüneyt Özdemirkaç yaşında?” olmaktadır. Bu soruya yanıt olarak Özdemir’in 8 Şubat 1970 tarihinde dünyaya geldiğu söylenilmektedir.

Habercilik kariyerin savaş muhabirliği de dahil olmak üzere birden fazla görev gerçekleştirmiş ve 5N1K, Cüneyt’in Büyüteci gibi programalar hazırlamıştır. Savaş muhabirliği yaptığı sırada Lübnan- İsrail sınırından, Afganistan ve Kuzey Irak’tan sıcak gelişmeleri dünya çapına duyurmuş televizyon gazetecilerdendir.

2000 Türk televizyonculuk tarihinde bir rekor gerçekleştirmiştir. Dünya çapında gerçekleştirilen Millenium Kutlamaları’nda 196 ayrı ülkeye canlı bağlanarak 25 saat 30 Dakika boyunca gerçekleştirdiği canlı yayın ile rekor kırmıştır.

2017 senesinde New York’ta takip ettiği Rıza Sarraf davası aracılığıyla Gazeteciler Cemiyeti TV haber programcısı ödülünü elde etmiştir.

Habercilik yaşamında edindiği tecrübeleri belgesellerine ve kitaplarına yansıtmıştır. Deneme, şiir vb. türünde kaleme aldığı kitapları ilgi görmüş, siyasi yaşantıların topluma aktarılmasında önemli bir işleve sahip olmuşlardır.

Cüneyt Özdemir dünya gündemini yorumladığı Youtube kanalındaki yayınlarına sürdürmektedir.

Cüneyt Özdemir ve Özel Hayatı

Cüneyt Özdemir’in yaşamı genel bir incelemeye tabi tutulduğunda ilk kez “Cüneyt Özdemir nerelidir?” sorusu akla gelmektedir. Son zamanda İstanbul ve New York’ta yaşasa da aslen Cüneyt Özdemir Ankaralıdır. 2 evlilik gerçekleştirmiş ilk evliliğini reklam sektöründe çalışan Ayşe Balla, ikinci evliliğini ise Türker İnanoğlu ve Gülşen Bubikoğlu çiftinin kızı Zeynep ile gerçekleştirmiştir. 2011 senesinde Zeynep İnanoğlu ile gerçekleştirdiği evlilikten 1 tane çocuğu olmuştur. 2015 darbe girişimi sonrası Kanal D Haber sunuculuğu ve genel yayın yönetmenliği görevlerinden istifa eden Özdemir habercilik çalışmalarını yürütebileceği farklı platformlar bulmuş ve habercilik kariyerini birden fazla ödül ile taçlandırmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.