Cüneyt Arkın Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

18.09.2021
240
Cüneyt Arkın Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Cüneyt Arkın Kimdir?, biyografi bölümümüzde Cüneyt Arkın Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Cüneyt Arkın Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Cüneyt Arkın Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(3) (0)
Ad Soyad Cüneyt Arkın
Meslek Oyuncu
Yaşı 84 (1937-09-08)
Boyu 1,82
Kilosu 86 KG
Burcu Başak
Göz Rengi Mavi
Eğitim Lisans
Eşi Betül Işıl Cüreklibatır
Doğum Yeri Eskişehir

Cüneyt Arkın Kimdir? Biyografi

Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır’dır. İlköğretim eğitimini Eskişehir Necatibey İlkokulu’nda tamamlamış, orta öğretim eğitim hayatına Eskişehir Lisesi’nde devam etmiştir.  

Lise öğrenciliği zamanında hikaye kaleme alan Arkın, yazılarını dergilere göndermektedir. Yüksek öğretim eğitimi için İstanbul’da tıp fakültesi sınavlarına girmiş ve kazanmayı başarmıştır.  

Tıp eğitimi sürecinde İstanbul’daki dostlarıyla ‘Erek’ isminle bir dergi çıkgit gide artan Cüneyt Arkın, 1957 senesinde Cemal Süreyya ile tanışmış ve kendisi onun kaleme aldığı öykülerini değerlendirerek ‘Pazar Postası’na göndermiştir.

Artist isimli derginin 1963 senesinde düzenlemiş olduğu sinema artisti yarışmasına giren Arkın, burada birinci olmuş ve kariyerine oyunculuk ile devam etmiştir.  

Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra tekrar Eskişehir’e dönen oyuncu, Halit Refip ile 1963 senesinde tanışmış ve Gurbet Kuşları isimli sinema filminde rol almıştır.  

Cüneyt Gökçer’den Cüneyt ismini, Ramazan Arkın’dan da Arkın’ı alan gazeteci Vecdi Benderli, usta oyuncunun adının yaratıcısı olmuştur.  

Oyunculuğunun başlangıcında daha çok romantik rollerde bulunan Cüneyt Arkın, sonrasında İstanbul’da sirk çalışanlarından akrobatik hareketler öğrenerek kılıç ve at olan sahnelerde yer almaya başlamıştır.  

1970’li senelerda İtalya’da John Arkin olarak bilinen yakışıklı oyuncu, Polis, Merhamet, Zirvedekiler gibi birden fazla yapımda yer almıştır.  

1964 senesinde Güler Mocan ile dünya evine giren oyuncu, 1968 senesinde boşanmış ve bu birlikteliğinden Filiz isminde bir kızı olmuştur. Betül Işıl Cüreklibatur ile ikinci kez nikah masasına oturan usta sanatçının bu evliliğinden de Kaan ve Murat isimlerinde iki oğlu dünyaya gelmiştir.  

Usta oyuncu şimdilerde ATV ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Kuruluş Osman’ adlı televizyon dizisi ile seyirci karşısına çıkmaktadır.  

Başak burcu detaylarına sahip olan Cüneyt Arkın, 1.82 metre uzunlukta ve 86 kilogram ağırlıktadır.  

Cüneyt Arkın’ın oynadığı bazı diziler ve filmler:

2003- Serseri

1995- Bizim Ev

1977- Yıkılmayan Adam

1976- Kara Murat

1975- Babaların Babası

1971- Battal Gazi

04 Ekim 2020 Pazar 12:10
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.