Ctesibios Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
247
Ctesibios Kimdir? Biyografi Sayfası

Ctesibios Kimdir? Biyografi, bölümünde Ctesibios Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ctesibios Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ctesibios Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ctesibios (Ktesibos), İskenderiye Mekanik Okulu’nun kurucusudur. Mekanik icatlarını içeren bir kitap kaleme almıştır; fakat bu kitap kaybolduğu için, çalışmaları, kendisinden sonra gelen mühendislerden ve mekanikçilerden öğrenilmiştir.

Ctesibios’un en önemli icatları içinde basma tulumba, su orgu ve su saati bulunmaktadır. Basma tulumbalarda üç önemli parçayı, yani silindir, piston ve valfı bir arada kullanmıştır. Basma tulumbalar ardından Philon aracılığıyla geliştirilecektir. Hidrolik adı verilen su orgu, bu tulumbaların bir uygulamasıdır; burada amaç, aracı çalıştırmak için ciğerlerden değil, başka bir araçtan yararlanmaktır.

Ctesibios, önceden de kullanılmış olan su saatlerini geliştirmiştir. Su saatleri civarında karşılaşılan en önemli kuvvetlik, delik kaptan akan su miktarının sabit tutulmasıdır; Ctesibios, bu maksatla bir musluktan sürekli olarak su akışını sağlamış ve böylece ilk güvenilir su saatini yapmayı başarmıştır. Ayıca Ctesibios, su saatleri civarında kabın altında bulunan deliğin zamanla aşınmasını önlemek amacı ile deliği cam ve altınla kaplamıştır. Böylelikle, saatler yoluyla eşit sürelerin belirlenmesi olabilecek olacak ve zaman denetim altına alınacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.