Coşkun Aral Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
416
Coşkun Aral Kimdir? Biyografi Sayfası

Coşkun Aral Kimdir? Biyografi, bölümünde Coşkun Aral Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Coşkun Aral Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Coşkun Aral Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Coşkun Aral

Coşkun Aral, 1 Mayıs 1956 senesinde Siirt’te dünyaya geldi. Basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 senesinde Günaydın ve Gün gazetelerinde başladı. 1976 senesinde Ekonomi ve Politika gazetesinde sürdü.

1977 yılı kanlı 1 Mayıs hadiselerinda çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press ajansı vasıtası ile adını dünya basınında açıkladı. Bu olaya ilişkin fotoğraflarıyla Time, Newsweek dergilerinde yer aldı.

Bunu izleyen senelerda Sipa Ajansının Türkiye muhabirliğini üstlendi. Bunun yanı sıra Türk basınında da Türk Haberler Ajansı, Milliyet, Hürriyet gazeteleri ile freelance çalıştı.


1980 senesinde ilk defa Sipa ajansı adına Türkiye dışında görev aldı. Polonya’da ünlü Gdansk Grevi, İran- Irak hadiselerina ilişkin çalışmalarıyla ülkeler arası platformda adını duyurmaya başladı. 1980, 12 Eylül darbesini önceden yaptığı arşiv çalışmalarıyla ünlü Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce ülkeler arası dergi sayfalarında yansıttı.

14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünya çapında ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek Türk ve dünya basınında adından söz ettirdi. Aynı olayla Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde ödüller aldı. 1980 senesinden bu yana sürekli olarak olarak Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da yaşanan savaşları görüntüledi. Time, Newsweek, Paris-Match, Stern, Epoca gibi dergiler adına savaş fotoğrafçısı olarak mesleğine sürdürmekte.

1986 senesinde fotoğrafa ilaveten Türkiye’de 32. Gün adına başlattığı, savaş TV muhabirliğini asıl mesleği ile birlikte şu anda Haberci adlı televizyon haber belgeseli yapımcılığını da sürdürüyor. 1983/85 senelerı içinde çektiği savaş fotoğrafları Paris’te FNAC’da sergilendi. Aynı senelerda NewYork’ta Time Life Galerisi‘nde savaş fotoğrafları sergilendi. 1988 senesinde Ara Güler ile birlikte Danimarka ve Finlandiya’da bir sergi açtı. 1993 senesinde Almanya’nın Düsseldorf kentinde yabancılar kültür merkezinde “Savaş ve İnsan” konulu bir sergi hazırladı.

1983 senesinde aralarında National Geographic’in ünlü fotoğrafçısı Reza ve Yan Morvan ‘nın da olduğu dört savaş fotoğrafçısı ile birlikte hazırladığı “Galile’de Barış“ adlı savaş fotoğraf albümü Edition de Minuit aracılığıyla yayınlandı. Lübnan savaşını konu alan bu kitap, ardından Almanya ve Cezayir’de basıldı. Yine New York’ta Pantheon yayınevi aracılığıyla son dönemin en iyi 31 savaş fotoğrafçısını içeren War Torn kitabında yer aldı. 1988 senesinde Türkiye: Bin millik Büyük Serüven adlı macera fotoğraf albümü yayınlandı. 1995 senesinde Amerika Birleşik Devletlerinde Fielding Wordwide Yayınevi aracılığıyla biri ‘Savaş Tehlikeli Işık’, diğeri ‘Dünyanın En Tehlikeli Yerleri’ adlı iki kitabı yayınlandı.


Şu anda da yapım ve yönetimini üstüne aldığı Haberci programının Türkiye’nin bunun yanında ülkeler arası TV kanallarında da yayınlanmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.