Conrad Gesner Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
401
Conrad Gesner Kimdir? Biyografi Sayfası

Conrad Gesner Kimdir? Biyografi, bölümünde Conrad Gesner Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Conrad Gesner Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Conrad Gesner Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Conrad Gesner

Conrad Gesner, 26 Mart 1516 tarihinde Zürih’te dünyaya geldi. Babası kürkçülük yapıyordu. Strasbourg ve Bourges Üniversitelerinde eğitim alan Gesner, Basel’de doktorasını yaptı.

Zürih Üniversitesinde hekimlik yaptı. 1551-1555 senelerı içinde, “Hayvanlar Tarihi” adlı eserini yazdı. Buradaki sınıflama, Aristoteles sınıflamasına uygundur. Bunlar içinde özellikle balıkların açıklaması dikkate değerdir.

Omurgasız hayvanlar ile ilgiliki resim ve açıklamaları da aynı biçimde enteresantir. Gesner bu eserinde ele aldığı hayvanların her birinin adını, bu adın etimolojisini, hayvanın yaşadığı yeri, alışkanlıklarını, yararlarını, ilaç yapımında herhangi bir kısmı veya ürününün kullanılıp tercih edilmediğini ve o hayvan ile ilgili mevcut hikaye, inanç ve efsaneleri de aktarmıştır.

Gesner’in bunun yanı sıra yazıya döküldüktan hemen hemen 200 yıl sonra yayınlanmış olan bir de botanik eseri mevcuttur. Gesner, doğa aşığıdır ve ne kendisinden önceki devirlerde ne de ardındanki zamanlarda onun bir benzerine rastlamak olabilecekdür. Bitki ve hayvanların bunun yanında, cansız doğaveya büyük ilgi duymuş; dağları, ovaları incelemiştir. Ona göre doğaya yalnızca bitki toplamak için açılmak yeterli değildir; dağcılık apayrı, zevk veren bir uğraştır.

16. yüzyılda biyologlar, olabilecek olduğunca bitki ve hayvanlarla alakalı bütün mevcut bilgiyi bir araya getirerek sunmaya çalışmışlar; bunların bunun yanında, yeni keşiflerle elde edilen bilgiyi de bir araya getirmeye gayret ettmişlerdir.

13 Aralık 1565 tarihinde Zürih’te öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.