Colin Maclaurin Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
407
Colin Maclaurin Kimdir? Biyografi Sayfası

Colin Maclaurin Kimdir? Biyografi, bölümünde Colin Maclaurin Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Colin Maclaurin Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Colin Maclaurin Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Colin Maclaurin Kimdir

Colin Maclaurin, 1698 senesinde İskoçya’da dünyaya geldiç Üstün zekaya sahip olan Colin, 11 yaşında Glasgow Üniversitesine girdi. 19 yaşında iken isa Marischal College’de matematik profesörü oldu.

1719’da Lana’daki Rage Society’nin kullanıcı hesabıne seçildi. Bu arada Newton ile tanıştı. Newton’un tavsiyesiyle 1725’te Edinburgh Üniversitesi’nde matematik profesörlüğüne getirildi. Fransız Bilimler Akademisi’nin 1740’ta gelgit hadisesi hususunda açtığı deneme yarışmasını Leonard Euler ve Daniel Bernoulli ile birlikte kazandı.

Jakosbusçuların 1745’te Edinburgh’u kuşatmaları ve şehri ele geçirmeleri üzerine İngiltere’ye kaçtı. Ertesi sene tekrar Edinburgh’a döndü ve birkaç ay sonra hastalanarak öldü. Maclaurin, 1720’de yazmış olduğu Geometria Organica (Organik Geometri) ve Genel Eğitimlerin Tanımlanması adlı eserinde; Newton’un Tabiat Felsefesinin Matematik İlkeleri kitabındaki teoremlere benzer teoremler ortaya koydu. Kendi ismiyle anılan, üreten konikler yönetimini geliştirdi.

Üçüncü ve dördüncü dereceden bazı eğri türlerinin iki hareketli açının kesişimiyle çizilebileceğini gösterdi. Diğer taraftan bazı eleştirileri yanıtlandırmak için yazdığı Fluksiyonların İncelenmesi (Treatise on Fluxions) adlı eserinde, dönmekte olan homojen bir sıvı kütlesinin alabileceği kararlı şekillerin dönen elipsoitler olduğunu ispatladı. Bu elipsoitler şimdilerde Maclaurin elipsoitleri olarak isimlendirilir. Yine bu eserinde maksimumlar ve minimumların ayırt edilmesi ile alakalı teoriyi ilk kez ortaya koydu.

Colin Maclaurin, 14 Haziran 1746 tarihinde Edinburgh’da öldü

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.