Ciwan Haco Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
167
Ciwan Haco Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ciwan Haco Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ciwan Haco Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ciwan Haco Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ciwan Haco Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ciwan Haco

Ciwan Haco, 1957 senesinde Suriye’nin Kamışlı kentinde dünyaya geldi. Şeyh Sait İsyanında devletin yanında olduğu halde sürgün edilince Suriye’ye yerleşen Mardinli Haco Ağa’nın torunudur.

Suriye hükümeti kendisine toprak verir, geniş aşiretiyle birlikte buraya yerleşir. Lakin Kürt olması başına bela olmuştur, toprakları ellerinden alınır, sonra aile göçe zorlanır, aile fertleri dünyanın her yerine dağılır. Aileden yazar, şair, ressam, müzisyen ve akademisyen gibi mesleklere sahip bireyler çıkar. Ciwan Haco da, bu aileden çıkmış sanatçılardan biridir.

1980’li senelerda korsan kasetleri kaçak yollardan Türkiye, İran, Irak ve Suriye’ye girdiğinde, Haco’nun müzik macerası çoktan başlamıştı. Almanya’da Bochum Üniversitesi’nde müzik eğitimi görüyordu. Kendine has bir tarzı vardı; Kürt müziğinde o zamana kadar alışık olmayan bir “ses” olarak girdi. Pop, rock ve etno-caz türünü, bir daha çıkmazcasına Kürt müziğine sokarken, kocaman bir coğrafyada çok büyük bir hayran kitlesini yaratıyordu. Arkasından gelecek bir sürü müzisyene örnek oluyor ve Avrupa’nın önemli caz kulüplerinde sahneye çıkıyor, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserleri hıncahınç doluyordu.

Üstad Mihemed Şêxo (1948 – 1989)’dan etkilenerek kendi başına saz çalmayı öğrenmiştir. Liseden mezun olduktan sonra Almanya’ya geçerek Bochum’da bulunan Ruhr Üniversitesinde üç yıl öğrenim görmüştür. Şimdi İsveç’te ikamet etmektedir.

İlk albümleri Emina ve Peşmerge’de geleneksel kürt müziği türkülerini seslendiren Haco, ardından caz-rock tarzında unutulmaz eserler bırakmıştır. Kürt müziğine çalıştığı dünyaca ünlü gruplarla birlikte üst düzey müzik değeri ve yeni bir ufuk getirmiştir. Son iki albümünde daha çok pop ağırlıklı parçalara yönelen Haco ününü de daha çok bu kasetleriyle elde etmiştir.2003’te Batman’da verdiği konsere 980 binden fazla seyirci katılmıştır. Bazı kaynaklara göre ise bu konsere katılımın 1.5 milyon olduğu yönündedir. Bu konser dünyanın en kalabalık 7.konseridir.


Albümleri

Emîna Emîna (1970 – Kamışlı / Suriye)
Pêşmerge (1979 – Kamışlı / Suriye)
Diyarbekîr (1981 – Bochum / Almanya)
Gula Sor (1983 – Bochum / Almanya)
Leyla (1985 – Bochum / Almanya)
Girtiyên Azadiyê (1987 – Bochum / Almanya)
Nisêbîna Rêngîn/Çaw Bella (1989 – Bochum / Almanya)
Sî û Sê Gule (1991 – Stavangar / Norveç)
Dûrî (1994 – Stavangar / Norveç)
Bîlûra Min (1997 – Oslo / Norveç)
Destana Egîdekî (1998 – Oslo / Norveç)
Derya (2003 – Oslo / Norveç)
Na Na (2004 – Hamburg / Almanya)
Off (2006 – Hamburg / Almanya)
Veger (2012 – Hamburg / Almanya)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.