Çiğdem Selışık Onat Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

17.09.2021
347
Çiğdem Selışık Onat Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Çiğdem Selışık Onat Kimdir?, biyografi bölümümüzde Çiğdem Selışık Onat Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Çiğdem Selışık Onat Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Çiğdem Selışık Onat Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Çiğdem Selışık Onat
Meslek Oyuncu
Yaşı 82 (1939-05-14)
Boyu 1,70
Kilosu 65 KG
Burcu Boğa
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Bilinmiyor
Sevgilisi
Doğum Yeri Ankara

Çiğdem Selışık Onat Kimdir? Biyografi

Çiğdem Selışık Onat, 14 Mayıs 1939 tarihinde başkent Ankara’da dünyaya geldi. İlköğretim ve orta öğretim eğitimini Robert Koleji’nde tamamlamıştır.

Yüksek öğretim eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ile devam eden Çiğdem Selışık Onat, üniversite öğrenciliği zamanında ‘Genç Oyuncular’ın kurucu grubunda yer aldı. Burada birden fazla oyunda sahne aldıktan sonra Kenter Tiyatrosu ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmıştır.

Fransa’da Conservatoire de le Centre de l’Est’de yönetmenlik derslerini sürdürdükten sonra University of North Carolina at Chapel Hill’de yüksek lisans yaptı. Aynı üniversitede karşı karşıya geldima drama çalışmaları üzerine doktora da yapmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Lincoln Center ve New York Üniversitesi Tisch Tiyatro Bölümü bünyesinde birden fazla oyunda hem yönetmen hem de oyuncu görevlerini üstlenen Çiğdem Selışık Onat, Türkiye’de de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönetmenlik yaptı.

Lincoln Center‘de sahnelenen The Time of Cuckoo oyunundaki Signora Fiorina rolü ile Amerika’daki Drama Desk ödüllerinin Dünya Tiyatro Ödülü‘nü kazanan usta oyuncu, North Carolina School of Arts‘da çeşitli tiyatro ve oyunculuk, New York Üniversitesi Tisch School of Arts‘da yüksek lisans oyunculuk dersleri vermiştir.

4 yıl boyunca Koç Üniversitesi’nde Oyunculuk ve Drama dersleri de veren Onat, Çırak, İstanbul Kırmızısı, Ufak Tefek Cinayetler, Çiçero gibi yapımlarda da yer aldı.

Bugünlerde ise TRT 1 ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ adlı dizide Seferiye Hatun kişiliğine hayat veriyor.

Boğa burcu detaylarını taşıyan Çiğdem Selışık Onat, 1.70 boyunda ve 65 kilogram ağırlığındadır.

Çiğdem Selışık Onat’ın oynadığı bazı diziler ve filmler:

2020 – Uyanış: Büyük Selçuklu (Seferiye Hatun) (TV Dizisi)

2019 – Kardeş Çocukları (Rezzan) (TV Dizisi)


2019 – Çiçero (Wife Frans von Papen) (Sinema Filmi)


2018 – Ufak Tefek Cinayetler (Tomris) (TV Dizisi)


2017 – Yol Ayrımı (Firdevs) (Sinema Filmi)


2017 – İstanbul Kırmızısı (Süreyya) (Sinema Filmi)


10 Mart 2021 Çarşamba 18:31
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.