Christian Goldbach Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
457
Christian Goldbach Kimdir? Biyografi Sayfası

Christian Goldbach Kimdir? Biyografi, bölümünde Christian Goldbach Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Christian Goldbach Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Christian Goldbach Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Christian Goldbach

Christian Goldbach, 18 Mart 1690 senesinde Konigsberg’te dünyaya geldi. 1725 senesinde St. Petersburg’da tarih ve matematik profesörü olmuştur. 1728 senesinde II. Peter’e özel dersler vermek maksadıyla Moskova’ya yerleşmiş, burada bir süre kaldıktan sonra Avrupa’ya gitmiştir. Avrupa’da, dönemin önemli matematikçileri ile görüşmek üzere dolaşmış, Leibniz, Bernoulli, Abraham de Moivre ve Euler gibi matematikçilerle tanışmıştır.

Goldbach’ın önemli çalışmaları Sayılar teorisi üzerinedir. Nerdeyse tüm akademik başarıları, Sayılar teorisi üzerine yaptığı çalışmalardan ve paylaşımı yaptığı makalelerden dolayıdır. Goldbach, çalışmalarında dönemin ünlü sayı kuramcısı Euler ile sürekli olarak diyalog halinde olmuştur. Matematikçiye asıl ün kazandıran çalışması, asal sayılar ile alakalı öne sürdüği varsayımdır. Goldbach’a göre ”2’den büyük her çift sayı, iki asal sayının toplamı olarak ifade edilebilir.” Goldbach, bu varsayımından 1742’de Leonhard Euler’e gönderdiği ünlü mektubunda bahseder. Goldbach asal sayılarla alakalı olarak bunun bunun yanında, her tek sayının üç asal sayının toplamı olduğunu da söylemiştir (Goldbach hipotezi).Lakin bu iki varsayımıyla alakalı olarak herhangi bir ispat sunmamıştır. Goldbach’ın birinci varsayımı hala doğruluğu ispatlanmamış bir teori olarak görülmesine rağmen, ikinci varsayımı 1937’de Vinogradov’un çalışmaları sonucu ispatlanmıştır.

Goldbach bunun bunun yanında, Sonlu toplamlar, Eğriler teorisi ve Denklemler teorisi üzerine de çalışmıştır.

Christian Goldbach, 20 Kasım 1764 tarihinde Moskova’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.