Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
187
Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi Sayfası

Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi, bölümünde Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Chen Ning Yang Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Chen Ning Yang

Chen Ning Yang, 22 Eylül 1922 senesinde dünyaya geldi. Çin asıllı ABD’li fizikçidir. Temel parçacıkların zayıf etkileşimlerinde paritenin korunumu yasasının geçerli olmadığını belirlemiştir.

1942’de Kunming’deki Ulusal Güneybatı Birleşik Üniversitesi’nden lisans, iki yıl sonra Tsinghua Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini aldı ve burslu öğrenci olarak ABD’ye gitti. 1948’de Chicago Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamlayarak bir yıl Enrico Fermi’nin asistanlığını yaptı.

1955 senesinde profesör olan Yang, 1965’ten sonra Stony Brook’daki New York Eyalet Üniversitesinde fizik profesörü ve kuramsal Fizik Enstitüsü’nün başkanı olarak görev yapmaktadır. Zayıf etkileşmeler de paritenin (uzayda sağ-sol simetrisinin) korunmadığını ortaya koyan çalışmaları sebebiyle 1957 Nobel Fizik Ödülü’nü Lee ile bölüşmüştür.

İstatistiksel mekanik ve kuantum alan kuramı gibi konularda bilime önemli katkılarda bulunan Yang’a ün ve Nobel Ödülü kazandıran en önemli çalışması, 1956’da Lee ile birlikte pritenin korunumu yasasının zayıf etkileşmeler için geçerli olmadığını göstermesi olmuştur.

O güne değin bütün fiziksel hadiselerin sağ-sol bakışımı (simetrisi) gösterdiği, başka bir deyişle pariteyi koruduğu çok doğal bir ilke olarak kabul edilmiştir. Bu ilkenin geçerli olmasının doğal bir sonucu olarak, bir olayın sağ-sol bakışımlısının, yani “aynadaki görüntüsünün” de geçerli bir fiziksel olay olarak kabul edilmesi gerekiyordu.

O güne değin enerjinin veya momentumun korunumu ilkeleri gibi evrensel bir geçerliliği olduğu sanılan paritenin korunumunun, o sıralarda yeni bulunmuş olan teta ve tau adlı mezonların bozunmalarında geçerli olmadığını gözlemleyen Yang ve Lee, bu bozunumların tıpkı radyoaktif beta bozunumu gibi zayıf etkileşmeler olduğu gerçeğinden yol çıkarak ve o güne değin yapılmış tüm beta bozunması deneylerini inceleyerek, bunlardan edinilen kuramsal bilgilerin veya deney çözümlerinde kullanılan varsayımların zayıf etkileşmeler de paritenin korunduğuna ilişkin bir ispat getirmediğini ortaya koydular.

Bu eldeki verilerin ı deneysel olarak sınanması için yardım istedikleri Wu’nun, radyoaktif kobalt-60 çekirdeği üzerinde 1957’de gerçekleştirdiği deney de, zayıf etkileşmeler de paritenin korunmadığını kesin ispatlarıyla doğruladı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.