Charles Robert Richet Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
279
Charles Robert Richet Kimdir? Biyografi Sayfası

Charles Robert Richet Kimdir? Biyografi, bölümünde Charles Robert Richet Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Charles Robert Richet Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Charles Robert Richet Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Charles Robert Richet

Charles Robert Richet, 25 Ağustos 1850 senesinde Paris’te dünyaya geldi. Anaphylaxie adı verilen alerjik reaksiyonu keşfinden dolayı 1913 Nobel Fizyoloji-Tıp yazarı, 1913 Nobel Fizyoloji-Tıp ödülü almış olan Charles Richet, 1870’lerde fizyoloji dalındaki başarılı çalışmalarından sonra Pasifist Dernekleri’nin başkanı oldu.

1898’de Tıp Akademisi’nin üyesi, 1914’te Bilimler Akademisi’nin üyesi oldu. 1920-1926 senelerı içinde başkanlığını yaptığı Fransız Öjenik Derneği’ni kurdu. Fransa’daki Uluslararası metapsişik Enstitüsü’nün başkanlarından biri oldu.

Prof. Charles Richet psişik deneylere istatistiksel yöntemi ilk kez uygulayan kişi olmuştur. İnsandaki normal psişik halleri aşan duyular-dışı kabiliyetleri ifade etmek üzere, metapsişik terimini de yine ilk kez Charles Richet kullanmıştır. Bilimsel dergilerdeki makalelerinin bunun yanında bir çok kitap ta yazmıştır.


Richet, 4 Aralık 1935 tarihinde Paris’te öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.