Charles Messier Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
237
Charles Messier Kimdir? Biyografi Sayfası

Charles Messier Kimdir? Biyografi, bölümünde Charles Messier Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Charles Messier Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Charles Messier Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Charles Messier Kimdir

Charles Messier, 26 Haziran 1730 senesinde Fransa’da dünyaya geldi. 1774 senesinde bulutsular ve yıldız kümeleri gibi 45 derin uzay nesnesinden bir araya gelen bir katalog yayımladı.

Bu kataloğun hazırlanma amacı, kendisi gibi kuyruklu yıldız avcılarına ve diğer gökyüzü gözlemcilerine, değişmeyen gök cisimleriyle hareketli gök cisimlerinin ayırt edilebilmesine yardım etmekti.

1781 senesinde katalog 110 Messier Nesnesi’ni kapsayacak biçimde genişletildi. M1′den M110′a kadar olan bu tanımlar, şimdilerde hala büyük miktarda kullanılmaktadır.

Bu katalog, M1 olarak adlandırılmış Yengeç Bulutsusundan, Andromeda’nın yanındaki ufak eliptik bir galaksi olan M110′a kadar gök bilimsel olarak en önemli gök cisimlerinden çoğunu içermektedir. Messier Maratonlarında amatör astronomlar, genelde şartların daha uygun olduğu mart ayında, bu 110 gök cismini gün batımından gün doğumuna kadar geçen bir gece içinde gözlemlemeye çalışırlar.


Aydaki Messier Krateri ve 7359 Messier göktaşı, onun şerefine isimlendirilmişlerdir.

Charles Messier, 12 Nisan 1817 tarihinde Paris’te öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.