Charles Francis Richter Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
233
Charles Francis Richter Kimdir? Biyografi Sayfası

Charles Francis Richter Kimdir? Biyografi, bölümünde Charles Francis Richter Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Charles Francis Richter Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Charles Francis Richter Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Charles Richter

Charles Francis Richter, 26 Nisan 1900 senesinde Ohio’da dünyaya geldi. 1979 senesinde moment büyüklüğü ölçek geliştirilmesine kadar, depremlerin ne kadar büyük olduğunun ölçülebilirliğini savunmuştur.

Richter ölçeği yaratıcısı olarak ünlüdür. Sığ ve derin depremleri ölçmek için Japon bilim adamı kiyoo wadatinin 1928 senesindeki depremleri ölçmek için geliştirdiği kağıtlardan esinlenerek geliştirmiştir, Richter ilk Beno Gutenberg ile işbirliği yaparak 1935 senesinde geliştirdiği ölçeği kullanır. Aynı zamanda California Teknoloji Enstitüsü’nde çalıştı.

Richter Overpeck, Ohio’da dünyaya geldi. o çok ufakken Anne ve babası boşandı. 1909 senesinde California ya taşınan annesi ve dedesi ile büyümüştür. Stanford Üniversitesi girdi ve 1920 senesinde lisans derecesini aldı. 1928 senesinde, Washington Carnegie Enstitüsü’nde bir pozisyon teklif edildi, fakat o California Teknoloji Enstitüsü’nde kuramsal fizik alanında doktorasının üzerinde çalışmaya başladı. Bu noktada, o sismoloji’ye (deprem ve onlar yeryüzünde üretmek dalgaların çalışma) hayran oldu. Bundan sonra, Beno Gutenberg başkanlığında, Pasadena şehrinde sismoloji alanında yeni bir Laboratuarı açarak çalışmalarına orada sürdü.


1932 senesinde, Richter ve Gutenberg, deprem kaynakları göreli boyutlarını ölçmek için standart bir ölçek geliştirdi. Bu ölçeğe, 1937’de Richter ölçeğine adını verdi. 1952 senesinde Profösor olarak Kaliforniya üniversitesinde yaşamının geri kalanına sürdü.

Charles Richter, 20 Nisan 1985 tarihinde Pasadena’da öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.