Charles Francis Brush Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
295
Charles Francis Brush Kimdir? Biyografi Sayfası

Charles Francis Brush Kimdir? Biyografi, bölümünde Charles Francis Brush Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Charles Francis Brush Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Charles Francis Brush Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Charles Francis Brush

Charles Francis Brush, 17 Mart 1849 senesinde Ohio’da dünyaya geldi. Gençliğinden bu yana, özellikle elektrikle aydınlanma konularında bilime ilgi duyarak babasının dükkanında deneyler yaptı.

Michigan Üniversitesinde mühendislik üzerine çalıştı. 1876 senesinde Pavel Yablochkov’un geliştirdiği Yablochkov Kandili’nden daha üstün özellikli ”Ark lambası”nı buldu. Bu lambalar 1879 senesinde Cleveland kentinin aydınlanmasında kullanıldı. Farklı ortaklar ile; kimya, demir filizi vb. değişik alanlarda çalıştıktan sonra Ark ışıkları için gerekli merkezi güç sistemi yani elektrik jeneratör olan kendi dinamosunu (açık bobin dinamoyu) geliştirdi.

1880 senesinde Brush Electrical Machines şirketini kurdu. Şirketi 1891 senesinde General Electric şirketiyle birleşerek onun bir parçası olmuştur.


1910-1929 senelerı içinde, bazı elektromanyetik dalga çeşitleri üzerine temellenmiş yerçekiminin kinetik teorisi üzerine çeşitli yazılar kaleme aldı. Lyndhurst, Ohio’da adını taşıyan Charles F. Brush Lisesi’nin spor takımları ve diğer grupları, Brush’un lambasına hitafen ”arklar” takma adı ile çağrılır.

Charles F. Brush, 15 Haziran 1929 tarihinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.