Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
393
Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi Sayfası

Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi, bölümünde Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Charles-Augustin de Coulomb Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Coulomb

Charles Augustin de Coulomb, 14 Haziran 1736 senesinde Fransa’da dünyaya geldi. Henry Coulomb ve Catherine Bajet’nin oğludur. Paris, Collège des Quatre-Nations’da okumuştur. Pierre Charles Monnier’den aldığı matematik dersleri, Coulomb’a tıp eğitimini bırakma kararını almasına yardımcı olmuştur.

1757-1759  senelerı içinde Montpellier’e dönmüş, akademiyi bırakmıştır. Babasının onayıyla 1759’da Paris’e dönmüş, Mézières’teki askeri okul giriş sınavlarında başarılı olabilmek için Abbot Camus aracılığıyla yürütülen hazırlık enstitüsüne girmiştir.

1761 senesinde askeri okulu bitirmiş ve Britanya’da bir süre çalıştıktan sonra 1764’te Martinique’da vazifeye gönderilmiştir.

Burada Fort Bourbon’un inşaasında görev almıştır. Coulomb burada sekiz yıl çalışmıştır. Yüzbaşı ünvanıyla döndükten sonra La Rochelle’de çalışmaya başlamıştır. 1789’da Fransız devrimi patlak verdikten sonra görevinden istifa edip emekli olmuştur. Daha sonra ölçüm birimleriyle alakalı olarak tekrar vazifeye çağrılmıştır. Ulusal Enstitünün ilk üyelerindendir. Lakin zaten sağlığı yerinde olmadığından 4 yıl sonra Paris’te ölmüştür.


Elektriksel iki yük içindeki kuvvetin, yüklerin çarpımı ile doğru, yüklerin içindeki mesafesin karesiyle ters orantılı olduğunu tespit eden Coulomb kanununu geliştirmiştir. Coulomb, kendi adıyla anılan kanunu, İngiliz meslektaşı Joseph Priestley’nin başlattığı çalışmaları neticesinde geliştirmiştir.

Coulomb, mekanik, elektrik, ve manyetizma’nın tarihinde önemli bir isimdir. 1779’da sürtünme yasalarına ilişkin bir araştırmasını, 20 yıl sonra da viskozite üzerine bir çalışmasını yayımlamıştır.

1785’te, elektrik ve manyetizma üzerine üç rapor sundu. Coulomb, elektrik yükleri ve manyetik kutupların birbirlerini çekme ve itme kanunlarını açıkladıysa da iki kavram içinde bir ilişki bulamadı. Çekme ve itmenin farklı akışkanlar sebebiyle olduğunu düşünüyordu.

SI sisteminde yükün birimi Coulomb, ve Coulomb kanunu, onun adına ithafen verilmiştir.

Coulomb, 23 Ağustos 1806 tarihinde Paris’te öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.