Cevdet Sunay

Cevdet Sunay

16 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

Cevdet sunay 1899 ylında erzurum’da doğdu. Birinci dünya savaşı yaşandığı sıralarda 107 yılnda subay adayı olmuş ve eğitim kampına katılmıştır.Cevdet sunay filistin savaşınada katılmıştır.Ve cehpede savaşmıştır. Fakat daha sonra 1918 yılnda mısır ‘da ingiliz askerleri tarafından esir alınmıştır. Esir hayatı bittikten sonra ise birinci dünya savaşındaki görevine devam etmiştir.
cevdet sunay ilk olarak güney cehpesinde savaştı.Daha sonra batı cehpesinde savaşa destek vermiştir. 1927 yılında harp okulunu bitiren cevdet sunay 1930 yılında ise harp akademisini tamamlayıp eğitimini başarı ile bitirdi. Daha sonra ise genelkurmay ikinci başkanlığı kara kuvvetleri kamutanlığı görevlerine kadar yükseldi.
Cevdet sunay daha sonra kendi isteği lie görevlerinden istifa etti. 28 mart 1966 yılında cemal gürsel’in rahatsızlığı nedeni ile görevden ayrılmıştır. Türkiye büyük millet mecilsi tarafından beşinci cumurbaşkanı olarak olarak göreve getirilmiştir.

Cevdet sunay döneminde izlenen yol haritası ile beraber halk arasında çıkan sağcı ve solcu tartışmaları da alevlenmiş ve pek çok kişi ise bu neden le tutklanmıştır. Cevdet sunay süleyman demirel , nihat erim ve ferit melen gibi isimler ile de farklı dönemlerde hükümetler kurmuştur.En fazla çalıştığı kişi olan süleyman demirel ile oldukca iyi bir birlikteilk sürdürdü. Cevdet sunay 10 şubat 1899 yılında hayatını kaybetmiştir.

istanbul escort bayan