Cemile Cevher Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
278
Cemile Cevher Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Cemile Cevher Kimdir? Biyografisi, bölümünde Cemile Cevher Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Cemile Cevher Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Cemile Cevher Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Cemile Cevher

Cemile Cevher, 1926 senesinde Maçka / Trabzon’da dünyaya geldi. 1946 senesinde İstanbul’a yerleşti. Bestekar Sadettin Kaynak’ın, İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Müdürü Cevdet Çağla’ya Tavsiyesi üzerine, 1950 senesinden bu yana Hasan Sözeri’nin yönettiği Karadeniz’den Sesler Topluluğu’nda ses sanatçısı olarak, emisyonlara katılmaya başladı.

Hasan Sözeri’nin İstanbul Radyosu’ndan ayrılması üzerine, çalışmalarını bir süre Kemençeci hasan Tunç ile ilerleten Cemile Cevher, 1953 senesinden bu yana, Sadi Yaver Ataman aracılığıyla kurulan ve yönetilen Memleket Havaları Ses ve Tel Birliği Topluluğu’nda çalışmalarına sürdü.

Cemile Cevher, İstanbul Radyosu’nda, Yurttan Sesler Topluluğu kurulunca (1954), Muzaffer Sarısözen’in önerisi ile, bu topluluğun kadrolu sanatçısı oldu.


Cemile Cevher, İstanbul Radyosu’ndaki görevinden 1979 senesinde emekliye ayrıldı. Cemile Cevher; bilhassa seslendirdiği Karadeniz Bölgesi Türküleri ve horon havaları ile tanındı. Gerek radyo yayınları, gerek doldurduğu plak ve kasetler ve gerekse de yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle birden fazla türkünün, ülke genelinde yayılıp sevilmesini sağladı. Ses sanatçılığı yanında, Türkiye’nin çeşitli yörelerinden yaptığı derlemlerle, TRT Türk Halk Müziği Repertuarına “Derleyici” ve “Notalayıcı” sıfatlarıyla onlarca türkü kazandırdı ve bunları seslendirdi. Ayrıca çeşitli kurumlarda, eğitimcilik görevinde bulunarak öğrenciler yetiştirdi.

TRT’de ses sanatçısı, derleyici ve notalayıcı olarak çalışan, Türk Halk Müziği repertuarımıza onlarca türkü kazandıran Cemile Cevher, özellikle Karadeniz Bölgesi türküleri ve horon havalarıyla tanındı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.