Cemal Safi Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
128
Cemal Safi Kimdir? Biyografi Sayfası

Cemal Safi Kimdir? Biyografi, bölümünde Cemal Safi Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Cemal Safi Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Cemal Safi Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Cemal Safi

Cemal Safi, 1938 senesinde Samsun’da dünyaya geldi. Sakarya İlkokulu’ndan sonra, Samsun Sanat Okulunda öğrenim gören Cemal Safi’nin ilk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi. 1990 senesinde, Rüyalarım Olmasa, 1991 senesinde, Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl art arda yılın şairi seçildi.

1990 senesinde müzikli bir şiir kasedi çıkardı. 1993 yılına kadar yazdığı şiirleri, Vurgun adlı ilk kitabında paylaşımı yaptı. İkinci şiir kitabı ise Sende Kalmış’tır.

Cemal Safi’nin şimdiye kadar 40 tanesi Orhan Gencebay aracılığıyla olmak üzere, 150 civarında şiiri bestelendi. Türk Dil Kurumu aracılığıyla Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi. Eminescu madalyası başta olmak üzere defalarca Hürriyet’in Altın Kelebek, Milliyet’in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile TRT’nin Yılın Şair’i gibi sayısız ödüle layık görüldü. Şiirleri İtalyanca, Rumence ve Arnavutça’ya çevrildi.

Cemal Safi, yaz aylarını geçirmekte olduğu Akçay’da her sene Akçay Şairler ve Bestekârrlar Festivali’ni organize etmektedir. Tek Hece – Aşk şiirleri ile tanınmaktadır.

Cemal Safi, evli ve 3 çocuk babasıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.