Cemal Kaşıkçı Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
315
Cemal Kaşıkçı Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Cemal Kaşıkçı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Cemal Kaşıkçı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Cemal Kaşıkçı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Cemal Kaşıkçı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Cemal Kaşıkçı Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Öldürülmesi ile birlikte gündeme düşen ve gazetecilik görevini yapmakta olan Cemal Kaşıkçı kimdir? Bu yazımızda Cemal Kaşıkçı nerelidir? Cemal Kaşıkçı’nın gazetecilik kariyeri nasıl ilerlemiştir? Cemal Kaşıkçı nasıl ve ne zaman ölmüştür? suallerinin yanıtlarını bulacaksınız.


Cemal Kaşıkçı Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Cemal Kaşıkçı Kimdir? Cemal Kaşıkçı bir gazetecidir. Cemal Kaşıkçı nerelidir? Sorusunun yanıtı ise Suudi Arabistanlıdır. 1958 senesinde Suudi Arabistan’ın Medine kentinde dünyaya gözlerini açan Cemal Kaşıkçı ilk okul ve orta okul eğitimini Suudi Arabistan’da bitirdi. Eğitime duyduğu ilgi ve başarı aracılığıyla 1982 senesinde Amerika’da Indiana States üniversitesinde işletme bölümünde yüksek lisans diploması ile mezun olmaya hak kazandı.

Mezuniyetinden sonra Cemal Kaşıkçı bir çok Suudi Arabistan menşeli gazetede görev yaptı. Al Awsat, OKAZ, Al muslimoon, Al Sharq başta olmak üzere Suudi Arabistan’da çıkan bir çok haftalık gazete için muhabirlik görevini üstlendi. Editörlük ve genel yayın yönetmenliği yaşamına ise Al Madina isimli gazetede başladı. Sudan, Kuveyt, Afganistan, Cezayir gibi bir çok ülkede bulunan yabancı medya kuruluşları için yine muhabirlik görevini gerçekleştirdi. Suudi Arabistan’da yayın yapan İngiliz kökenli olan Arab News gazetesinde genel yayın yönetmeni yardımcısı olarak başarılı kariyerine sürdü.

Suudi Arabistan’da toplum içinde bulunan önemli yapılardan bir tanesi olan Suudi Reformistlerin gazetesi olan Al Watan’da yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Burada iş yaşamı toplamda 52 gün sürdü. Bu zaman içinde gazetede yayımlanan birkaç makaleden dolayı Cemal Kaşıkçı, Arap hükümetinin de müdahalesi neticesinde işinden kovuldu. Tatsız olaydan sonra gönüllü olarak Londra’ya gitti. Burada Prens Turki Al Faysal El Saud’a medveyanışmanlığı hizmetinde görev aldı.


Arabistanlı Cemal Kaşıkçı

Cemal Kaşıkçı Arabistanlı gazeteci 2007 yılına gelindiğinde yeniden Al Watan gazetesinde vazifeye başladı. İlk deneyimi yalnızca 52 gün sürmüştü. İkinci seferinde ise yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Kaşıkçı hemen hemen üç yıl sonra 17 mayıs 2010 gününe gelindiğinde yeniden zorlandı ve istifa etmek zorunda kaldı.

Zorunlu olarak yaptırılan ikinci istifasından sonra gazetecilik işlerinden uzaklaşarak başka bir alanda danışmanlık yapmaya başlayan Cemal Kaşıkçı bir çok ulusal televizyon kanalı ile çalıştı. MBC, BBC, Al Arab News Channel, Dubai TV, El Cezire bu kanallardan yalnızca birkaçıdır. Bu kanallarda ki görevi ise siyasi yorumculuktu. Gündemde olan siyaset hadiselerinı ünlü gazeteci incelemeleri ışığında yorumladı.

Suudi Gazeteci sahip olduğu görüşler ile de bi hayli önemli bir kişilikti. Ülkesinin en büyük problemlerinden bir tanesi olan din eğitiminin çözülebilmesi için değişik bir görüşü bulunmakta idi. Bu görüş kapsamı içinde radikal İslam’ın tehlikeli olduğunu ve bu görüşün tamamen önüne geçilmesi gerektiğini savunmaktaydı. Bu görüşü ışığında din eğitiminin çocuklara yalnızca dini okullarda verilmesi gerektiğini savundu. Bunun yanında hiçbir çocuk okulda zorla din eğitimi görmek zorunda kalmayacak, her çocuk ihtiyacı ve isteği ışığında tamamen özgür bir biçimde din eğitimi alabilecekti.


Cemal Kaşıkçı Ne Zaman Ölmüştür?

Cemal kaşıkçı gazeteci kimliğinin bunun yanında siyaset alanında da kendisini geliştirmeyi başarmış ve olaylara farklı açılardan bakma yetisini büyük ölçüde geliştirmiş bir bireydi. Bilhassa Suudi Arabistan hükümetini yanlış gördüğü bir çok hususta bi hayli sert bir biçimde korkusuzca eleştiren gazeteci din ve diğer bir çok husustaki hastalıklarını açıkça dile getirmekte, yazılarında bunları kaleme almakta idi.

Cemal Kaşıkçı ne zaman ölmüştür? ve Cemal kaşıkçı kaç yaşındadır? Sorularına kesin olmamak ile birlikte ölüm tarihi olan 2 Ekim 2018 tarihini söylemek doğru olacaktır. Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçıdan haber alamadığını duyuran Türk Arap Medya Derneğinin açıklamasu üzere nişanlısı H.A. açıklamalarda bulundu. Başkonsolosluğa çağrıldığı yönünde açıklamalara değinen H.A sonrasında Londra’ya gittiğini dile getirdi. Daha sonra İstanbul’a dönen H.A Cemal Kaşıkçının ölüm haberini aldı.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.