cemal gürsel

16 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

Cemal gürsel 10 haziran 1895 yılında erzurum’da doğdu. Ailenin ikinci çocuğu olan cemal gürsel ilköğretimine ordu’da başlamıştır ve daha sonra ezurum’da tamamlamıştır. Ortaöğrenimini tamamladıktan sonra istanbul kuleli askeri lisesi’nde eğtimine devam etti. Cemal gürsel 16 ekim 1914’te ikinci dünya savaşı nedeni ile 4. sınıfdayken okulu bırakmak zorunda kalmıştır.

Daha sonra 4. kolordu komutanlığında subay olarak göreve başlamıştır. Cemal gürsel daha sonra 1 eylül 1922 yılında yüzbaşı rütbesine yükselmiştir.Askeri eğtimini ise harp okulu ve harp akademisine giderek bitirmiştir.Cemal gürsel 27 ocak 1927 yılında ise eşi melehat hanım ile evlendi.

Türkiye’ de çıkan bir takım fikir ayrılkları nedeni ile yapılan anayasa değişikliği gereğince yeni bir genel seçim yapılmıştır. Oluşturulan yeni büyük millet meclisinde ise cemal gürsel cumurbaşkanlığı makamına getirilmiştir. Cemal gürsel. 25 nisan 1962 yılında ise anayasa mahkemesini ilk defa kuran cumurbaşkanı oldu.
Cemal gürsel, celal bayar ve genelkurmay başkanı gen. rüştu erdelhun’a Verilen hapis cezalarına af çıkartmış ve serbest bırakılmalarını sağlamıştır. Ayını zamanda türkiye için çok önemli bir ilk nitelik taşıyan cemal gürsel türkiye bilmsel teknik araştırma kurumunu kurarak bilimde yapılacak olan gelişmelere de destek verdi. 14 eylül 1966 yılında hayatını kaybetti.

istanbul escort bayan