Cem Mansur Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
162
Cem Mansur Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Cem Mansur Kimdir? Biyografisi, bölümünde Cem Mansur Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Cem Mansur Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Cem Mansur Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Cem Mansur

Cem Mansur, 1957 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Cem Mansur,  smanlı Devleti’nin Yafa Valisi Ali Mansur Paşa’nın torunu Ali Mansur ile Aşkenaz kökenli bir Yahudi olan Jacqueline çiftinin üç çocuğundan biri olma özelliğini taşır.

Cem Mansur, 1980’de Londra’da City University ‘den mezun oldu. Ardından Guildhall Müzik ve Drama Okulu ‘nda yüksek lisans yaptı (1981). Bu okulda Ricordi şeflik ödülünü aldı. İlk önemli başarısı 1979’da Londra’da St. James Oda Orkestrası’nı kurması ve çalıştırması idi. Daha sonra Sadler’s Wells Tiyatrosunda konuk şef olarak sahne yapıtları yönetti; “Figaro’nun Düğünü” operasında başarı kazandı. Şeflik çalışmalarına 1982’den bu yana ABD’de sürdü. Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde ünlü orkestra şefi ve besteci Leonard Bernstein’ın öğrencisi oldu.


Cem Mansur, 1981 – 1989 içinde İstanbul Devlet Operası şefliğini yaptı. 1984’te balerin Lale Yurdatapan ile evlendi. Londra’da English Chamber Orchestra’yla başarılı bir çıkış yaptığı 1985 senesinden sonra 1986’da Londra’da, Edward Elgar’ın bitmemiş operası “The Spanish Lady”nin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Bu tarihten sonra çalışmalarını yurtdışında yoğunlaştıran sanatçı, Hollanda, Fransa, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Macaristan, Almanya, İsveç, İspanya, Meksika, İsrail, Güney Afrika, Rusya, Finlandiya ve Hırvatistan’da orkestra ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdürdü. 1989-1997 içinde Oxford Şehir Orkestrası birinci şefliğini yaptı.

Cem Mansur, 1998 senesinde, Akbank Oda Orkestrası daimi şefliğine getirildi. Orkestranın 2011 senesinde kapanışına kadar bu görevi sürdürdü ve tasarladığı enteresan etkinliklerle kamuoyu gündeminde kaldı.

Cem Mansur, 2000 senesinde City of London Festival’de Offenbach’ın 126 senedir duyulmayan operası “Whittington”u ve 2009 senesinde Helsinki Filarmoni Orkestrası’yla Arvo Part’ın 4.senfonisinin Avrupa prömiyerini yönetti.

Cem Mansur, Ulusal Gençlik Orkestrası kurucu şefi ve İngiltere’nin en eski ikinci korosu Ipswich Koro Topluluğu’nun fahri başkanıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.