Celal Şengör Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
511
Celal Şengör Kimdir? Biyografi Sayfası

Celal Şengör Kimdir? Biyografi, bölümünde Celal Şengör Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Celal Şengör Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Celal Şengör Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Celal Şengör

Ali Mehmet Celâl Şengör,  24 Mart 1955 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1973 senesinde Robert Academy’yi bitirdi. 1978’de State University of New York at Albany’den jeolog olarak mezun oldu ve aynı üniversiteden 1979’da yüksek lisansını bitirdi.

1981’de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, Genel Jeoloji kürsüsünde asistan olarak görev yapmaya başladı. 1982’de de State University of New York at Albany’den doktora aldı.

Celal Şengör, 1984 senesinde Londra Jeoloji Cemiyeti’nin Başkanlık Ödülü’nü, 1986’da TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü aldı. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalında doçent oldu. 1988’de Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi’nden şeref bilim doktoru (Docteur ès sciences honoris causa) pâyesi aldı. Academia Europaea’ya 1990 senesinde kabul edildi ve cemiyetin ilk Türk üyesi oldu. Aynı yıl Avusturya Jeoloji Servisi muhabir üyesi, 1991 senesinde ise Avusturya Jeoloji Derneği şeref üyesi oldu. Yine 1991 senesinde Kültür Bakanlığı’nın Bilgi Çağı Ödülünü kazandı. 1992 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı’nda profesörlüğe yükseltildi.

1993 senesinde Türkiye Bilimler Akademisi en genç kurucu üyesi oldu ve Akademi konseyine seçildi. Aynı yıl TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi oldu. 1994 senesinde Rusya Doğa Bilimleri Akademisi kullanıcı hesabıne, Fransız ve Amerikan jeoloji dernekleri şeref kullanıcı hesabıne seçildi. Ayrıca kendisine Fransız Fizik Cemiyeti ve École Normale Supérieure Vakfı aracılığıyla Rammal Madalyası verildi. Şengör 1997 senesinde, Fransız Bilimler Akademisi aracılığıyla yerbilimleri dalında büyük ödül (Lutaud Ödülü) ile taltif edildi.

1998 Mayıs ayı içinde Şengör, Collège de France’da misafir profesör olarak bir kürsü işgal etti. Burada “XIX. Yüzyılda Tektoniğin Gelişmesine Fransız Jeologlarının Katkısı” konulu bir ders verdi ve 28 Mayıs 1998’de Collège de France’ın madalyasını aldı. 1999’da Londra Jeoloji Cemiyeti kendisine Bigsby Madalyasını tevcih etti. 2000 senesinin Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi yabancı kullanıcı hesabıne seçilen ilk Türk oldu. Rus Bilimler Akademisi’ne Fuad Köprülü’den sonra seçilen ikinci Türktür.

Şengör, jeolojide bilhassa yapısal yerbilim ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile ün yapmıştır. Şerit kıtaların dağ kuşaklarının yapısına tesirini ortaya koymuş ve Kimmer Kıtası adını verdiği bir şerit kıta keşfetmiştir. Orta Asya’nın jeolojik yapısını görülmektedirmış, Kıta-kıta çarpışmasının ön ülkeleri nasıl etkilediği meselesini çözmüştür.

Yücel Yılmaz ile birlikte, Levha tektoniği içinde Türkiye’nin yerini değerlendiren ve atıf klasiği durumuna gelen bir makale yazmıştır. Jeoloji ve tektonik konularında 6 kitap, 175 bilimsel makale, 137 tebliğ özeti, birden fazla popüler bilim makalesi, tarih ve felsefe ile alakalı de iki kitap ve 300’e yakın deneme yazısı yayınlamıştır. 86 ülkenin Bilimler Akademisine üye olan Şengör’ün yayınlanmış 1826 makalesi mevcuttur ve bu makalelere 12658 atıf yapılmıştır. Bunların 1997-1998 senelerı içinde Cumhuriyet Bilim Teknik dergisindeki “Zümrütten Akisler” köşesinde çıkmış olanları Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla 1999’da “Zümrütnâme” başlığı altında kitaplaştırılmıştır.

Fransa, İngiltere, Avustarya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunan Şengör, Collège de France dışında İngiltere’de Oxford (Royal Society Araştırıcı bursuyla), ABD’de California Institute of Technology (Moore Distinguished Scholar olarak) ve Avusturya’da Salzburg Lodron-Paris Üniversitesi’nde misafir profesörlük yapmıştır. Şengör bunun bunun yanında birden fazla ülkeler arası dergide editör, yardımcı editör ve yayın kurulu kullanıcı hesabı yapmıştır ve yapmaktadır.

Jeolojiye olan merakının nasıl başladığı, “Bir Bilim Adamının Serüveni” adlı kitapta, Şengör’ün “Ben jeolojiyi ufak yaştan yani Jules Verne’in Arzın Merkezine Seyahat kitabını okuduğum günden bu yana sevmeye başladım. Hemen arkasından Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ı okudum. Onu da okuduktan sonra kendi kendime, ‘Adam olmak demek, Jules Verne’in tarif ettiği gibi olmak demektir’ diye düşündüm. Bana jeolojiyi Jules Verne sevdirdi…” şeklindeki ifadeleriyle anlatılmıştır. Bir röportajında kendisine ait kütüphanesinde 30000’in üzerinde kitabı olduğunu söylemiştir.


Şengör 1986 senesinde Oya Maltepe ile evlenmiştir. 1989 senesinde oğlu H. C. Asım Şengör dünyaya geldi. “Şengör Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” adlı bir şirketi de mevcuttur.

Çalıştığı Üniversiteler

State University of New York At Albany, A.B.D – Yüksek Lisans, Doktora
Collège de France, Fransa – Misafir Profesör
Oxford Üniversitesi, İngiltere – Misafir Profesör
Caltech, A.B.D – “Misafir Profesör
Salzburg Lodron-Paris, Avusturya – Misafir Profesör
İstanbul Teknik Üniversitesi – Öğretim Üyesi

Celal Şengör Kitapları

1999 Zümrütname

2001 Hasan Ali Yücel ve Türk Aydınlanması
2003 Zümrüt Ayna: Bilimsel Düşünce Üzerine Denemeler
2004 Yaşamın Evrimi
2006 99 Sayfada İstanbul Depremi
2010 Bir Bilim Adamının Serüveni
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.