Celal Güzelses Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
269
Celal Güzelses Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Celal Güzelses Kimdir? Biyografisi, bölümünde Celal Güzelses Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Celal Güzelses Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Celal Güzelses Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Celal Güzelses

Celal Güzelses (Mehmet Celalettin),1899 senesinde Diyarbakır’da dünyaya geldi.  1934 senesinde Güzelses soyadını almıştır. Babası Derviş hasanın vefatı ile Annesi Latife Hanım aracılığıyla mahalle mektebine verilir. Birinci Dünya savaşı senelerında Rüştiyenin lav edilmesi ile öğrenimini tamamlayamaz. Okula giderken 1913’ten 1921’e kadar Ulu Cami’deki müezinlik görevini sürdürir.

1931 senesinde Karındaş Mahmut’un Diyarbakır şivesini taklit ederek doldurduğu plak halktan bi hayli tepki alır. Celal Güzelses bu plağı olan tepkisini dile getirerek İstanbul’a plak doldurmaya gider.

Celal Güzelses, Bayandırlık bakanı Feyzi Pirinççioğlu’nun ısrarıyla 1917’de bir tesadüf sonucu tanıştığı Mustafa Kemal Paşadan “Şark Bülbülü” ünvanını alır. 1934 senesinde soyadı kanunun kabulu ile soyadını sesinin güzel oluşundan alır.


Celal Güzelses, 22 haziran 1943 tarihinde Diyarbakır halk musiki cemiyetini bir kaç arkadaşı ile birlikte kurar. 1950’de cemiyete yapılan resmi ödenekler ve belediye yardımlarının kesilmesi üzerine cemiyetten ayrılır. 1956 senesinde kendisinden ayrılan dostlarının yıldız kulubünde toplanmasıyla Celal Güzelses sarsılır. Ulu cami baş müezzinliği için vilayete başvuruda bulunur. Bu görevi 1956 senesinden vefatına kadar devam eder.

Celal Güzelses, 1 Şubat 1956’da vefat etti. Vefatına Diyarbakır halkı çok üzülür. Naaşı Ulu Camii’den eller üzerinde ilahi ve tekbirlerle Şeyhi Zeki Efendi’nin metfun olduğu kabrinin alt kısmına vasiyeti üzerine defnedilir.


Celal Güzelses Bazı Türküleri

Ağlama Yar Ağlama
Bülbülün Kanadı Sarı
Dağlar Dağımdır Benim
Esmerin Ağı Gerek
Mardin Kapı Şen Olur
Nare Esvap Yıkıyor
Vallahi O Yardır
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.