Can Atilla Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
171
Can Atilla Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Can Atilla Kimdir? Biyografisi, bölümünde Can Atilla Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Can Atilla Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Can Atilla Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Can Atilla

Can Atilla, 1969 senesinde Ankara’da doğu. Can Atilla, 1980 senesinde Hacettepe Üniversitesi, Ankara Devlet Konservatuvarı’na girdi. Nuri Çeken ve Ergün Özyücel’in öğrencisi oldu. Bir süre, babasının görevi sebebiyle olduğu Moskova’da konservatuvara devam ederek keman ve piyano alanında özel eğitim aldı.

1988’den bu yana iki yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası(CSO)’nda keman çaldı. 1990 senesinde konservatuvarın Keman Bölümü’nde lisans eğitimini bitirdiktan sonra profesyonel beste çalışmaları yapmaya başladı;çok sayıda film, belgesel, dizi, tiyatro oyunu için müzik besteledi.

Can Atilla, 1992’de çıkardığı ilk albümü “Bilinçaltı”‘ile fazla ilgi görmeyen sanatçı, bir İngiliz yetenek avcısı aracılığıyla keşfedilmesi üzerine yurtdışında hızla tanındı. 1994’te “Waves of Wheels” adlı ikinci albümü Türkiye, İngiltre’de ve Hollanda’da yayımladıktan sonra doksanlı seneler boyunca art arda albüm çıkarmayı sürdürdü ve besteleriyle birden fazla ödül aldı. 1996 senesinde Ankara’da “POeM” adını verdiği müzik yapım stüdyosunu kurdu. Bazı sanat dergilerinde “Visual music” (görsel müzik) başlığı altında yazıları yayımlandı.

Anton Bruckner’in 100. ölüm yıldönümü anısına bestelediği “St.Florian Senfonisi” nin dünya prömiyeri 2002 senesinde CSO aracılığıyla yapıldı. Sabiha Gökçen anısına bestelediği “Senfonik Süit”’i 2005 Mart ayında kendi idaresindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi orkestra ve korosu aracılığıyla seslendirildi.

2005 senesinden bu yana Osmanlı Üçlemesini oluşturan “Cariyeler ve Geceler” (2005), “1453 – Sultanlar Aşkına” (2006) ve “Aşk-ı Hürrem” adlı albümleri yayınlandı. Aşk-ı Hürrem bir kliple sunulunca 2008’de Kral Tv’nin Yılın En Başarılı Klibi Ödülü’nü kazandı.

Can Atilla, 2008 senesinde “Mevlana 800. Yıl Oratoryosu”nun ve “Çağrı Balesi”nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Can Atilla, 13 Mayıs 2008 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanı aracılığıyla İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkü’nde verilen yemek sırasında özel bir konser veren sanatçı[2] klasik müzik alanında tek Türkçe yayın organı olan Andante dergisine “Tek Kişilik Orkestra” başlığıyla kapak olmuştur.

2009’da yönetmen Kemal Başar’ın Can Atilla’nın Osmanlı üçlemesinden seçtiği parçalar eşliğinde konseptini oluşturduğu ve yönettiği ‘Aşk-ı Hürrem’ (Loving Hurrem) adlı dans tiyatrosu formundaki eser, Polonya’daki Teatr Modjeska’nın yapımı olarak Legnica kentindeki Yahudi Tiyatrosu’nun yıkıntılarında sahnelendi.

Kendisinden TBMM’nin 2010 senesinde gerçekleştirilecek 90. yıl kuruluş etkinlikleri resmi müziğini bestelemesi istenen sanatçı, 2 ay süren bir çalışma ile “Diriliş” adlı senfonik eseri yarattı. Eser, 300 kişilik bir orkestra aracılığıyla Mayıs 2009’da seslendirildi. Sanatçı, Kurtuluş savaşının başlangıcından TBMM’nin açılışına kadar olan süreci anlatan eserin solo keman bölümünü özellikle Suna Kan için besteledi.


Albümleri

Altın Çağ
Aşk-ı Hürrem
1453 – Sultanlar Aşkına
Cariyeler ve Geceler
Concorde (Hollanda)
OMNI (Hollanda)
Live (Konser Albümü–Hollanda)
Efsaneler
Kuvayi Milliye Destanı (Sahne Müziği)
Albatros (Film Müziği)
Atatürk (Film Müziği-Promo/Limited Edition)
Ave (Hollanda)
Waves of Wheels (Türkiye-İngiltere-Hollanda)
Bilinçaltı
Mevlana’dan Çağrı
Hi-Story

(Müzikler)

Ferhunde Hanımlar
Bizim Evin Halleri
Şaşıfelek Çıkmazı
Vasiyet
Sır Çocukları
Bir Erkeğin Anatomisi
Kuruluş – Osmancık
Tanrıların Tahtı Nemrut
Bam Teli
Kuvayı Milliye Destanı
Gayri Resmi Hürrem
Süleyman ve Öbürsüler
Yer Demir Gök Bakır
Aklı Havada
Can Atilla Ödülleri

Avni Dilligil Tiyatro Ödülü, 1998
Sanat Kurumu, “Yılın Sanatçısı Ödülü”, 2002, Ghetto
8. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü, 2004, Gayrı Resmi Hürrem
Tiyatro Tiyatro, Yılın En Başaralı Sahne Müziği Ödülü, 2004, Gayrı Resmi Hürrem
“Schwingungen Elections” Yılın Sanatçısı İkincilik Ödülü, 2004
Lions Yılın en iyi sahne müziği ödülü, 2007
Kral Tv “Yılın en başarılı Klibi ” ödülü, 2008
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.