Cahit Zarifoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
538
Cahit Zarifoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Cahit Zarifoğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Cahit Zarifoğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Cahit Zarifoğlu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Cahit Zarifoğlu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Cahit Zarifoğlu

Cahit Zarifoğlu, 1940 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Esasen Maraşlıdır. Babasının memuriyeti bundan dolayı ilkokulu ve ortaokulu Siverek, Ankara, Kızılcahamam ve Kahramanmaraş’ta bitirdi.

Cahit Zarifoğlu, içe kapanıklığına, dalgınlığına, zeki olmasına karşın alabildiğine inatçıdır da. Lise senelerında dostlarına cebir, geometri dersleri verir. Lakin bir yıl edebiyat ve cebir derslerinden, 2 yıl da yalnız cebir dersinden sınıfta kalır. İnat eder, kitapların kapağını açmaz. Edebiyat sınavına girer, hiç bir soruya yanıt vermez. Cebir sınavlarında da aynı tutumu sürdürür. İşte bu sürede öte yandan şiir yazarken öte yandan da mahalli gazetelerde çalışmaya başlar.

Yine lise senelerında güreş sporuna ilgi duyar. Maraş Güreş Kulübüne kaydolur. Çok iyi güreş tutar. Lise son sınıfta ise şairin bu kez ilgisi pilotluğadır; Pilot olma sevdasına kapılır. Sonunda bir yolunu bulup Türk Kuşu Kampı’na katılır; üç ay kurs görür; C brövesini alır. Planörle uçar ve motorsuz uçak kullanır.


Ayrıca lise senelerında okul dergisi olan “Hamle”de şiirleri yayınlanır, yine şiirler: İstanbul´daki edebiyat dergilerinde yayınlanmaya başlar. Cahit Zarifoğlu, 1959 senesinde Maraş’ta bir yıl vekil öğretmenlik yaptı. Akabinde Maraş Lisesi´ni dostlarından üç yıl gecikmeyle bitirir ve 1961 senesinde İstanbul´a gelir; İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne kaydolur. Bir yandan üniversite öğreniminin bunun yanında şiir yazmayı da sürdürür; öte yandan da yaşamını sürdürmek için çalışmaya başlar. Yol Dergisi´nde musahhihlik yapar (1964). Bâb-ı Âli´de Sabah Gazetesi´nde teknik sekreter olarak çalışır (1967). Cahit Zarifoğlu’nun, kendine ait tutkuyla bağlandığı çok şey mevcuttur. İnsanlara kayıtsızlığına, umursamazlığına karşı sevdiklerini de tutku derecesinde sever, bağlanır.

Şair, serüvenci, girişimci ve “gezginci” bir ruha sahiptir. Çünkü bu sürede otostopla Avrupa´nın belli başlı ülkelerini bir uçtan diğer uca gezer, dolaşır; dostlar edinir (1967).

Şiirlerini Papirüs, Yeni Dergi, Türk Dili ve Soyut gibi edebiyat dergilerinde yayımlar. Nihayet söz konusu edebiyat dergilerinde yayınlanmış olan şiirlerini kitaplaştırmak ister. Borç dert, aç kalma pahasına şiirlerini kitaplaştırır: “İşaret Çocukları”… (1967).

Şair´in, “İşaret Çocukları”yla başlayan şiir macerası “Yedi Güzel Adam”la sürmüş ve “Menziller” de odaklanmıştır.

1986´da ise, şairin son şiir kitabı olan “Korku ve Yakarış” yayınlanır. Böylelikle yaşamın bütün inceliklerini kuşanmış bir zarif yürek, bir şiirsel yürek olarak Menziller´ den sonra “Korku ve Yakarış” ın şiirini yazmıştır. Yaşamak´ la ölüm içinde korku ve ümidi bir yay gibi geren, gerdikçe daha bir zarifleşen, şiirleşen ve gizemli bir dünyanın fotoğrafını çekmeye başlayan şair, ermiş katmanlarında yol alır.


Cahit Zarifoğlu,  7 Haziran 1987 tarihinde vefat etti.
Cahit Zarifoğlu Eserleri


Şiirleri


İşaret Çocukları
Yedi Güzel Adam
Menziller
Korku ve Yakarış

Hikâye

İns

Çocuk Hikâyesi

Serçekuş
Katıraslan
Ağaçkakanlar
Yürekdede ile Padişah
Küçük Şehzade
Motorlu Kuş
Kuşların Dili

Çocuk Şiirleri

Gülücük
Ağaçokul (Çocuklara Afganistan Şiirleri)

Roman

Savaş Ritimleri
Ana

Günlük

Yaşamak

Deneme

Bir Değirmendir Bu Dünya
Zengin Hayaller Peşinde

Tiyatro

Sütçü İmam
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.