Burak Sağyaşar Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
291
Burak Sağyaşar Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Burak Sağyaşar Kimdir? Biyografisi, bölümünde Burak Sağyaşar Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Burak Sağyaşar Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Burak Sağyaşar Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Burak Sağyaşar

Burak Sağyaşar, 12 Ekim 1987 senesinde Adana’da dünyaya geldi. Ankara’da büyüdü ve öte yandan lise eğitimini Lycée Charles De Gaulle’de görürken, öte yandan da amatör tiyatro ve müzik çalışmalarına sürdü.

Burak Sağyaşar, Lise senelerı boyunca tiyatroyla ilgilendi ve en ciddi tiyatro deneyimini ekip olarak Kanada’da 800 kişilik bir salonda sahne alarak edindi. Yaptığı çalışmalar neticesinde Liselerarası En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Bir amatör alternatif rock grubu olan Roulette, perküsyon cihazlarınin çoğunu çalabilen Burak Sağyaşar’ın bir dönem bateristliğini yaptığı gruptu. Lise son sınıfa geçtiğindeyse ailesiyle birlikte İstanbul’a taşındı ve lise eğitimini Lycée Français Pierre Loti’de bitirdi.


İngilizce, Fransızca ve İspanyolca olmak üzere üç dil bilen Burak Sağyaşar, eğitimini halen Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünde sürdürmektedir.

“Her çocuk ufaklüğünde avukat, doktor, polis olmak ister ya; ben de oyuncu olmak istiyordum. Bunun nedeni oyunculukta hepsini olabilmenizin olabilecek olması. Ben bir gün bir oyunda, dizide veya filmde bir holding sahibini de oynayabilirim, bir polisi de. Hayatın her anını yaşamak istiyorum, oyunculuk bana bunu sağlıyor bir yerde.” diyen Burak Sağyaşar, on yaşından beri oyuncu olmak isterken, TRT’de sırasıyla Drama Programları Müdürlüğü ve Televizyon Dairesi Başkanlığı görevleri yapan, yapımcı olan annesi Nilgün Sağyaşar, bu duruma uzun bir süre sıcak bakmadı.

Burak Sağyaşar, her ne kadar annesi bu mesleği yapmasını istemese de, İstanbul’a geldiğinde bir oyunculuk ajansına başvurdu ve böylece oyunculuk kariyerine profesyonel bir adım atmış oldu. Oyuncu Uğur Demirpehlivan’dan hemen hemen iki sene boyunca oyunculuk eğitimi aldı.

İlk oyunculuk tecrübesini halen 13 yaşındayken “Şaşıfelek Çıkmazı”‘nda edindi. Birkaç reklamda oynadıktan ve Yalancı Yarim adlı dizide bölüm oyunculuğu yaptıktan sonra, ilk kez “Yemin” dizisinde uzun soluklu bir kişiliği canlandırma fırsatı buldu. Ama onu Türk televizyon seyircilerine tanıtan, “Küçük Kadınlar”‘da oynadığı “Utku Deviren” kişiliği oldu.

2014 senesinde Hayat Ağacı adlı dizinin yapımcılığını yaparak oyunculuk dışında annesi gibi yapımcılığa da başlayan Burak Sağyaşar, 2016 senesinde yayınlanmaya başlayan Hazar Erkuvvetli, Engin Öztürk, Meriç Aral ve Ozan Dolunay’ın oynadığı Yüksek Sosyete dizisinin yapımcılığını üstlendi.


Filmografsi

2014 Saklı Kalan – Ömer
2012 Sudan Bıkmış Balıklar – Selim Tunçalp
2012 Budala
2010-2011 Karadağlar – Selahattin Karadağ
2008 – 2010 Küçük Kadınlar – Utku Deviren
2007 – 2008 Yemin – Mahir
2006 Yalancı Yarim – Konuk Oyuncu
1996 Şaşıfelek Çıkmazı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.