Burak Kut Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

15.09.2021
526
Burak Kut Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Burak Kut Kimdir?, biyografi bölümümüzde Burak Kut Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Burak Kut Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Burak Kut Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Burak Kut
Meslek Sanatçı
Yaşı 48 (1973-08-27)
Boyu 1,81
Kilosu 65 KG
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lise
Eşi Cansel Yeni
Sevgilisi
Doğum Yeri İstanbul

Burak Kut Kimdir? Biyografi

Burak Kut, 27 Ağustos 1973 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlardan bu yana müzikle ilgilenmeye başlamıştır.  

İlköğretim eğitimini Çapa Ortaokulunda tamamlamış ve bu sürede okulun orkestrası ile de müzik çalışmaları yapmaya başlamıştır. Orta öğretimine Şehremini Lisesi ile devam eden Burak Kut, burada müzik dersleri olmadığı için de ikinci senesinde okul değişikliği yapmaya karar vermiş ve İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne kaydolmuştur. Burada hem flüt hem de piyano üzerine eğitim alarak kabiliyetini ispatlamış ve okul korosunun da solistliğini üstlenmiştir. Hem okulu hem de Kabataş Erkek Lisesi adına katılmış olduğu Milliyet Gazetesi aracılığıyla organize edilen müzik yarışmalarında da üç sene art arda birinci olmayı başarmıştır.  

Lise mezuniyetinin sonrasında birkaç sene geçtikten sonra Hakan Peker’le anlaşan şarkıcı, ilk albümü ‘Benimle Oynama/Çılgınım’ı 1994 senesinde müzik piyasasına sürmüş ve bu albümle büyük bir çıkış yakalayarak ‘Türkiye’nin Bebetosu’ lakabıyla anılmaya başlamıştır.  

İki senede 300’e yakın konser veren Burak Kut, bunun bunun yanında çok sayıda müzik ödülüne de layık olmayı başarmıştır. İkinci albümünü 1995 senesinde ‘Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim’ adıyla yayınlayan şarkıcı, o senelerda da New York’ta ‘Yaşandı Bitti’ şarkısına çekmiş olduğu video klibiyle büyük bir ses getirmeyi başarmıştır.  

Senfoni orkestraları ile çeşitli zamanlarda çok sayıda konser veren Burak Kut, önemli isimlerle verdiği konserlerle de büyük beğeni almıştır. Bu konserlerden birisi de İzmir Açıkhava Tiyatrosu’nda Mehveş Emeç ile verdiği konserdir.

Yakışıklı pop şarkıcısı ‘Notre Dame’ın Kamburu’ isimli sinema filminin müziğini seslendirmiş hem de seslendirmesini üstlenmiş ve bu başarısıyla da yurt dışında ses getirmiştir.  

Yunanistan’da da aynı projeyi gerçekleştiren Burak Kut, Yunan şarkıcı Sakis Rouvas ile de düet yapmıştır ve Kıbrıs-Yeşil Hatta birlikte konser vermişlerdir. Bu konserin sonrasında Abdi İpekçi Barış Ödülü’ne de layık görülen şarkıcı, bu proje sonrasında CNN World’e de röportaj vermiştir.

Üçüncü albümünü 1997 senesinde ‘Küçük Prens’ adıyla yayınlayan şarkıcı, aynı yıl içinde ‘David Morales’le birlikte ‘Derdim Var’ isimli bir Maxi Single hazırlamıştır.  

1997 senesinde Birleşmiş Milletler himayesinde ve Mavi Jeans sponsorluğunda ‘Sakis Rouvas’la konser veren Burak Kut, dördüncü albümünü de 2000 senesinde ‘Burak Kut’ ismiyle yayınlamıştır.  

7 yılın sonrasında 2007 senesinde ‘Komple’ albümüyle tekrar müzik hayatına giriş yapan sanatçı, aynı yıl ‘Aşk Kapıyı Çalınca’ adlı dizide de Emre Zeybek kişiliğine hayat vermiştir.

2009 senesinde Meyra’nın,  Meyra ve 4 Tenör isimli albümlere katkıda bulunan şarkıcı, ‘Karar Bize Ait’düetiyle de büyük bir yankı uyandırmıştır.  

2011 senesinde Cansel Yeni ile dünya evine giren Burak Kut’un bu birlikteliğinden de Aden Bucan isminde bir kızı olmuştur.  

2013 senesinde ‘Sevginin Her Hali’ ismiyle albüm yayınlayan şarkıcı, 2014 senesinde da Bülent Emrah’la ‘Ankara’nın Dikmen’i’ adlı dizide Latif Kutlu kişiliğini canlandırmıştır.  

Şarkıcılığının bunun yanında oyunculuk da yapan Burak Kut, Tozkoparan, Nuri, Altın Kızlar, Hababam Sınıfı Yeniden, O Şimdi Asker gibi birden fazla yapımda da yer almıştır.  

Başak burcu detaylarına sahip olan Burak Kut, 1.81 metre uzunlukta ve 65 kilogram ağırlıktadır.  

Burak Kut’un bazı albümleri:

1995 – Nereden Geldim Nerelere Gideceğim

1997 – Küçük Prens  

2007 – Komple

2009 – İlaç  

2013 – Sevginin Her Hali

30 Aralık 2020 Çarşamba 15:36
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.