Burak Kut Kimdir ? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
306
Burak Kut Kimdir ? Biyografi Sayfası Sayfası

Burak Kut Kimdir ? Biyografisi, bölümünde Burak Kut Kimdir ? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Burak Kut Kimdir ? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Burak Kut Kimdir ? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Burak Kut

Burak Kut, 27 Ağustos 1973 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Çapa Ortaokulu’na gittiği senelerda okul orkestrasıyla birlikte yaptığı çalışmalarla müzik kariyerine başladı.

Daha sonra Şehremini Lisesi’ne sürdü fakat müzik derslerinin olmaması sebebiyle, ikinci senesinde olmasına rağmen oradan ayrılarak İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne başvurdu ve sınavlardan birincilikle geçerek okula girmeye hak kazandı. Sanatçı burada flüt ve piyano eğitimi aldı.

Burak Kut’un okul korosunun solistliğini üstüne aldığı lise senelerda gerek kendi okulu, gerekse Kabataş Erkek Lisesi adına katıldığı yarışmalarda 3 yıl üstüste birinci oldu.


Mezuniyeti sonrasında Peker Müzik’le anlaşarak ilk albümünü 29 Nisan 1994’te, “Benimle Oynama / Çılgınım” adıyla çıkardı. Hem müziği, hem de kişiliğiyle bir anda dikkatleri çeken ve Türkiye’nin “Bebetosu” lakabı yakıştırılan sanatçı, milyon barajına yakın bir tiraj elde eden bu albümün çıkışını takip eden iki sene içinde 300’e yakın konser verdi. Pek çok başarıyı bununla birlikte getiren bu albümle birlikte, o senelerda Türkiye’de verilen aşağı yukarı bütün müzik ödüllerinin sahibi oldu. Ayrıca Avrupa “MTV Local Hero” ödülünü de kazandı.

1995 Ağustos ayında çıkardığı ikinci albümü “Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim”e Londra’da çok başarılı bir klip çekti ve bu albümle kendini daha da geliştirdi ve söz ve beste yazmaya ağırlık verdi. “Yaşandı Bitti” isimli parçasına New York’ da çekilen klip büyük ses getirdi. Bunun yanı sıra albüm çalışmalarının dışında da müzik etkinliklerini sürdürdü; 100 kişilik senfoni orkestrası ve Sarah Brightman’la düet yaptı.

İzmir, Bursa, CRR, AKM, Lütfi Kırdar’da senfoni orkestralarıyla çeşitli zamanlarda konserler vererek yalnızca bir pop müzik sanatçısı olmadığını ve başarılı bir tenor olarak kuvvetli sesi ve yorumuyla opera, müzikal ve tango parçalarını da başarıyla seslendirdiğini gösterdi. İzmir Açıkhava Tiyatrosu’da Mehveş Emeç’le birlikte ses getiren bir konser verdi.

“Notre Dame’ın Kamburu” isimli filmin hem müziğini seslendirdi, hem de seslendirmesini gerçekleştirdi. Bu seslendirmesinden dolayı yurtdışında başarısından çok fazla söz ettirdi. Aynı projeyi Yunanistan’da yapan ünlü Yunanlı şarkıcı Sakis Rouvas ile düet yaptı ve Kıbrıs-Yeşil Hatta birlikte verdikleri konser ile Abdi İpekçi Barış Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca bu çalışma sonrasında CNN World Burak Kut ile bir röportaj yaptı ve tüm dünya çapında yayınlandı. Bu yoğun etkinliklerden sonra 1997 Haziran ayında tüm söz ve besteleri kendisine ait olan 3. albümü “Küçük Prens”i kendi şirketinden çıkardı. Aynı sene David Morales ile birlikte Derdim Var adlı bir Maxi Single hazırladı Burak Kut. 1997’de Birleşmiş Milletler’in himayesi Mavi Jeans sponsorluğunda Burak Kut ile Sakis Rouvas yeşilhatta tepki çeken konser verdi. 2000 Eylül ayında yine tüm söz ve bestelerinin kendine ait olduğu şarkılardan bir araya gelen “Burak Kut” isimli 4. albümünü ise Universal Müzik’ten çıkardı.

Burak Kut, 7 yıllık aranın sonrasında kişiliğine kattığı olgunluk ve gerek olgun kişiliğinin gerekse 7 yıllık özlemin sesine yansıması aracılığıyla Burak Kut, büyük bir titizlikle çalışarak çiçeği burnunda şarkılarla dopdolu bir albüm yaşandı. 17 Mayıs 2007 Perşembe günü Doğan Müzik Company’den çıkan “KOMPLE” adlı albümü ile müzik marketlerdeki yerini aldı.

Meyra’nın 22 Haziran 2009’da çıkan Meyra ve 4 Tenör adlı albümüne katkıda bulunup Meyra ile birlikte Karar bize Ait şarkısında başarılı bir düet yaptı ve klip çekildi.

6. albümü “İLAÇ” 24 Aralık 2009’da çıktı. Rock müzik ağırlıklı bu Albüme ilk klip Burak Kut´un “Ben Yokum” parçasına çekildi.

2011 senesinde Burak Kut, Dr. Cansel Yeni ile evlendi, Aden Bucan adlı kızları olmuştur.


Albümleri
1994 Benimle Oynama – Çılgınım
1995 Nereden Geldim Nerelere Gideceğim
1997 Küçük Prens
2000 Burak Kut
2007 Komple
2009 İlaç
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.