Bülent Tekin Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
229
Bülent Tekin Kimdir? Biyografi Sayfası

Bülent Tekin Kimdir? Biyografi, bölümünde Bülent Tekin Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Bülent Tekin Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bülent Tekin Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bülent Tekin

Bülent Tekin, 1954 senesinde Mardin’in Derik beldesinde dünyaya geldi. Esasen Mardin’in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir. İDMMA(Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ(Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur.

Üniversite senelerında “Duygu” adlı bir senaryo çalışmasında bulunmuştur. Bu eser bir Sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir. 70’li senelerın şartlarında yazmış olduğu, ”Oğul(roman)”, ”Para(roman)”, ”Toplu(masal) Şiirler(şiir)”, ”Şili Sosyalizmi(araştırma-inceleme)” adlı kitap çalışmaları polis aracılığıyla alındığından bu eserlerin basılma olanağı olmamıştır.

O senelerda daktilo edilen nüsha yok edilince yedekleme şeklinde bir güvenlik olanağı yer almıyordu. Bülent Tekin Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (fahri üye), Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti ve PEN üyesidir. Gırgır Dergisi’nde aralıksız dokuz yıl yazdı.

4 Eylül 2012 ile 31.12.2012 tarihleri içinde Dijle Tv’de yayınlanmış olan “BÜLENT TEKİN İLE TARAFSIZ BAKIŞ” programını sundu. 2013 senesinde da bu televizyon programını bir süre daha aynı televizyonda sunmuştur.
Bülent Tekin Eserleri
Kızıldan Sarıya(şiir)
Tarih Tarih Olsun(şiir)
Sevdanla Yaşayacaksan(şiir)
Kral Situ’nun Hikâyesi(roman)
Barışla Güzeldir Sevdam(şiir)
Feyyo’nun Felsefesi(roman)
Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek(şiir)
Bir Türkiye Çıkmazı(deneme)
Kartal Yuvası-Mardin Tarihçedir-(tarihi roman)
Köpekleşmenin Şerefi(mizah/deneme)
Vatan Millet Diyarbakır(mizah/deneme)
Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar(araştırma/inceleme)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.