Bülent Ersoy Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
295
Bülent Ersoy Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Bülent Ersoy Kimdir?, biyografi bölümümüzde Bülent Ersoy Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Bülent Ersoy Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Bülent Ersoy Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (1)
Ad Soyad Bülent Ersoy
Meslek Sanatçı
Yaşı 69 (1952-06-09)
Boyu 1.71
Kilosu 81 KG
Burcu İkizler
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Belediye Konservatuvarı
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri Malatya

Bülent Ersoy Kimdir? Biyografi

Bülent Ersoy, 9 Haziran 1952 tarihinde Malatya’da doğmuştur. 10 yaşına kadar dünyaya geldiğu şehirde kalmış ve sonrasında ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşme kararı almışlardır.  

Asıl adı Bülent Erkoç olarak bilinmekte ve müzikle ufak yaşlarda ilgilenmeye başlamıştır. İlgisi sebebiyle Melahat Pars, Rıdvan Aytan gibi önemli isimlerin bunun yanında, belediye konservatuvarı hocalarından da özel dersler almıştır.  

Eğitimini İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda tamamlayan Ersoy, ilk kez 1970 senesinde ‘Özlem’ Aile Gazinosu’nda sahneye çıkmıştır. Ayrıca o zamanlarda Fikret Torun’un ‘Sunar Konser Bürosu’ olarak organize ettiği ses müsabakasında da birinci olmayı başararak 1000 Türk Lirası para ödülü almış ve aynı gazinoda 3 ay boyunca assolist olarak sahneye çıkmıştır. 
 
1971 senesinde ilk albüm çalışmasını Saner Plak’tan çıkan kırkbeşlik plak ile yapmıştır. 1974 senesinde sahneye başlayan Ersoy, Büyük Maksim Müzikholleri’nde yer almış ve bir hayli önemli ün edinmeyi de başarmıştır.  

Soyadı Müjdat Gezen aracılığıyla ‘Ersoy’ olarak değiştirilen sanatçının o zamanlardaki adı ise ‘bülend-paye’ olmuştur.  

Sanat yaşamına ‘Müzeyyen Senar Ekolü’ temsilcisi olarak başlayan Bülent Ersoy, ‘Baharı Bekleyen Kumrular Gibi’ ve ‘Dert Çekmeye Gidiyorum’ yorumları ile de kariyerinde büyük bir çıkış yakalamayı başarmıştır. Yetmişli senelerın ortalarına gelindiğinde pop, arabesk ve fantezi gibi tarzların çok sevilmesine rağmen, ‘Tut-î Mucize-I Gûyan’ına andıran eserlere yer verdiği bir uzunca yaparak, satış rekorları kırmıştır.  

1980 senesinin Ağustos ayında seyirci tezahüratı üzerine göğüslerini açması sebebiyle İzmir Cumhuriyet Savcılığı, sanatçı ile ilgili soruşturma açmıştır. Aynı yıl Eylül ayında ise İzmir Kordon’da bulunan evinde bir hakime hakaret etmesi gerekçesiyle 45 gün hapis cezasına çarptırılmış ve Buca Cezaevi’nde yatmıştır.  

Londra’da Charring Cross Hastanesi’nde 14 Nisan 1981 tarihinde geçirdiği cinsiyet cerrahi operasyonu ile kadın olan Ersoy, pembe nüfus kağıdını çok uzun bir süre sonra alabilmiştir. 12 Eylül darbesinin sonrasında 1981 senesinin Haziran ayında tüm travesti ve transseksüel sanatçılara getirilen sahne yasağının sonrasında uzun bir dönem kariyerine Almanya’da devam etmiştir. Ayrıca burada Türk filmlerinde de çeşitli roller alan sanatçı, sonrasında da Avustralya’ya gitmiş ve orada yaşamıştır.  
 
Türkiye’ye dönüşü 1988 senesinde olan Ersoy, çok sayıda klasik eseri de seslendirmiştir.

1989 senesinde ise Adana’da bir konser sırasında ‘Çırpınırdı Karadeniz’ isimli istek parçayı okumaması gerekçesiyle ‘Hacı Tepe’ adlı kişi aracılığıyla kurşunlanmış ve neticesinde tek böbreğini kaybetmiştir.  

Çok sayıda albüme imzasını atan başarılı sanatçı, dünyaca ünlü yıldızların çıktığı sahnelerde de konser vererek, ününü tüm dünyaya ispatlamayı da başarmıştır. 1980 senesinde London Palladium’da ve 1983 senesinde da Madison Square Garden’da sahne alan ilk Türk sanatçısı olarak da kayıtlara geçmiştir. 

Bülent Ersoy 30 Mart 1997 tarihinde, Ümmü Gülsüm’ün sonrasında Paris Olympia müzikholünde sahne alan ilk sanatçı, Dario Morena’nın sonrasında burada konser veren ilk Türk sanatçısı da olmuştur.  

Sanatçılık yaşamı boyunca 30’dan fazla albüme ismini yazdıran Ersoy, klasik ve alaturka şarkı tarzlarında da en önemli yorumcular içindeki yerini almıştır.  

Çok sayıda ödüle de layık görülen sanatçı, Japonya’daki ses laboratuvarlarındaki testlere katılmış ve neticesinde %100 kusursuz bir sese sahip olduğu da açıklanmıştır. Ayrıca Ersoy, 1997 senesinde ‘Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru’ unvanı ile de ödüllendirilmiştir.  

İkizler burcu detaylarına sahip olan Bülent Ersoy, 1.71 metre uzunlukta ve 83 kilogram ağırlıktadır.  

04 Haziran 2020 Perşembe 02:25
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.