Bülent Ersoy Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
180
Bülent Ersoy Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bülent Ersoy kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türk müziğinin divası olarak anılan ve sesiyle milyonları etkilemeyi başaran Bülent Ersoy kimdir? Bu yazımızda Bülent Ersoy nerelidir? Bülent Ersoy’un müzik kariyeri nasıl ilerlemiştir? Bülent Ersoy kaç yaşındadır? suallerinin yanıtlarını bulacaksınız.


Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Türk müzik tarihinde adından söz ettiren birden fazla sanatçı bulunur. Her bir sanatçı kendi alanında özel olabilmekte ve başarı elde edebilmektedir. Lakin çok geniş bir alana elde ederek başarı elde edminimum sayıda sanatçı bulunur. Bunların başında Bülent Ersoy geliyor. Bülent Ersoy, Türk müzik tarihi yönünden çok önemli bir sanatçıdır. Bülent Ersoy nerelidir sorusunu merak edenler için İstanbul doğumlu olduğu söylenebilir. 1952 senesinde İstanbul’da doğmuş olan sanatçı yaşamının çocukluk ve gençlik dönemini burada geçirmiştir. Bülent Ersoy kaçyaşındadır sorusuna yanıt arayanlar buna göre hesaplama yapabilir. Tam bir İstanbullu olan Bülent Ersoy müzik eğitim hayatına ufak yaşlarda başlamıştır. Pek çok usta sanatçı ve şarkıcıdan aldığı özel dersler Ersoy’un sanat bilgisinin temelini oluşturmuştur.

İstanbul Üniversitesi Konservatuar eğitimi sonrasında İstanbul’da müzik hayatına bi hayli hızlı bir giriş yapmıştır. İstanbul’da herkes aracılığıyla bilenen ve önemli gazinolarından birisi olan Özlem Aile Gazinosu ilk çalışma alanı olarak görülmektedir. Bu zamanda katıldığı ses müsabakasında birincilik ödülü ve para ödülü almaya hak elde etmiştir. Daha sonrasında en ünlü gazinolar içinde gösterilen Maksim Gazinosunda sahne almaya başlamıştır. 1974 senesinde başlayan bu sahne macerası uzun süre devam etmiş ve assolist olarak sahneye çıkmıştır. Çıkartmış olduğu onlarca albüm ile Türk müziğinde önemli bir yer etmiştir.


Türk Müziğinin Divası Bülent Ersoy

Bülent Ersoy kimdir denildiğinde herkes aracılığıyla verilebilecek yanıt “Türk Müziği’nin Divası” olduğudur. Diva lakabını hak edecek onlarca çalışmaya sahip olan Ersoy herkes aracılığıyla bi hayli beğeni alan bir sanatçıdır. Müzeyyen Senar gibi gerçek bir sanatçının yolundan giderek kendisine özel bir hedef belirlemiş ve bu hedefte başarıya ulaşmıştır. İlk müzik eğitimi süreçlerinde ustalardan aldığı eğitim aracılığıyla müzik dünyamıza sanat eserleri kazandırmıştır. Otuz yıldan uzun sürelik müzik yaşamında ve Türk müzik tarihinde bir çok ilk yaşamıştır. 1980 ve 1983 senelerında Londra ve New York’ta konser vermiştir. Bu şehirlerin önemli alanlarında sahneye çıkmış olan ilk Türk sanatçı olmuştur. Bunların bunun yanında Paris’te bulunan Olympia sahnesinde şarkı söyleyen ender Türk sanatçılar içinde yer alır. Farklı bir ses tonu ve düzeysine sahip olan Bülent Ersoy’un bu özelliği tescillenmiştir. Özel bir ses laboratuvarında gerçekleştirilen testlerde sesi kusursuz bulunmuştur. Bu ses özelliği aracılığıyla ses profesörü ve müzik doktoru ödüllerini almıştır.

Bülent Ersoy yalnızca müzik alanında başarıları ile adından söz ettirmemiştir. Erkek olarak dünyaya gözlerini açan sanatçı 1981 senesinde ameliyat ile kadın olmuştur. 1980 ve sonrası zamanda ile ilgili açılan bazı davalar neticesinde tutuklanmıştır. Darbe dönemi ve sonrasında kendisi gibi sanatçılara uygulanan yasaktan etkilenmiş ve hemen hemen sekiz yıl sahneye çıkamamıştır.


Bülent Ersoy’un Albümleri, Yaptığı Programlar ve Oynadığı Filmler

Bülent Ersoy uzun bir sanat geçmişine sahiptir. Bu sanat geçmişi albümler, filmler ve programlar ile doludur. Başarılı bir geçmişe sahip olan sanatçı yirmiden fazla albüm çıkartmıştır. Bu albümlere ek olarak yaptığı konser çalışmaları da plak şeklinde piyasaya sürülmüştür. Son albümünü 2011 tarihinde çıkartmış olan Bülent Ersoy bu sürece kadar efsane olmuş kasetlere sahiptir. Alaturka 1995, Alaturka 2000 ve Sefam Olsun bunlardan yalnızca birkaçıdır. Sanatçının yalnızca müzik çalışmaları yoktur. 1976 senesinden 1989 yılına kadar on adet filmde oynamıştır. Bu filmlerin bir bölümünde kendisini canlandırmış ve başarı elde etmiştir. Bilhassa son senelerda Bülent Ersoy yarışma şeklindeki televizyon programlarının önemli yüzlerinden birisi olmuştur. Kendi adı ile Show programı da sunan sanatçı ağırlıklı olarak ses yarışmalarında jüri olarak bulunmaktadır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.