Bülent Arabacıoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
225
Bülent Arabacıoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Bülent Arabacıoğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Bülent Arabacıoğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Bülent Arabacıoğlu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bülent Arabacıoğlu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bülent Arabacıoğlu

Bülent Arabacıoğlu, 11 Ağustos, 1950 senesinde Eskişehir’de dünyaya geldi. En Kahraman Rıdvan ve Tipitip karakterlerinin babasıdır. İlk karikatürü 1971’de Papağan dergisinde yayınlanmıştır. Çarşaf, Laklak, Gırgır, Hıbır, Hbr Maymun, Dinozor, Hürriyet, Milliyet, gibi dergi ve gazetelerde karikatürleri yayınlanmıştır.

Kalabalık sayfa olarak da anılan panoramik ve tematik tam sayfa karikatürlerinin ilk emsallari Bülent Arabacıoğlu aracılığıyla, Gırgır dergisinde yayınlanmıştır. İlerleyen senelerda bu türün emsallarini diğer dergilerde ve özel çalışmalarla yayınlamıştır.

Hatta bu panaromik çalışmaları reklam sektöründen de ilgi görmüş ve bazı özel firmalarca takvim, afiş gibi mataryeller de kullanılmıştır. Hayvanlar alemini anlatan bir çalışması zamanın Tatilya Eğlence Merkezi’nde 40 metre çevresi bir yüzeye de uygulanmıştır.


Bülent Arabacıoğlu’nun çizgi roman ve karikatür eserlerinin bunun yanında çizgi film çalışmaları da olmuştur. Kent Gıda’ya yarattığı Tipitip kişiliği için, Türkiye’de animasyon sektörünün halen bulunmadığı ve teknik olanakların çok kısıtlı olduğu 1970’li senelerda, ortağı Ateş Benice ve eşi Türkan Arabacıoğlu’nun yardımıyla bir araya getirdikları birer dakikalık bölümlerden bir araya gelen çizgi dizi TRT’de yayınlanmıştır. Teknik noksanlıklerin bu tür çalışmaları hemen hemen imkansız kıldığı bu sürede birer dakikalık çizgi filmleri haftalık periyodlar ile yayınlamak bu sektör için büyük bir başarı olarak kabul edilmekteydi. Tipitip’in çizgi animasyonlarında seslendirmesinde Şener Şen gerçekleştirmişti.

Bülent Arabacıoğlu, senelerca Gırgır dergisinde kararlı bir biçimde özgün senaryolarıyla ve özenli çizgileriyle var olmuştur.

Kendisini ‘evli, bir çocuklu, altı kedili ve by-pass ameliyatlı diye tanıtan Bülent Arabacıoğlu, Artpoint reklam ajansında çalışmaktadır.


Bülent Arabacıoğlu Kitapları

2010 En kahraman Rıdvan – PİSLİK
2011 En Kahraman Rıdvan – ROBOTLAR
2011 En Kahraman Rıdvan – BANKER
2012 En Kahraman Rıdvan – HONG KONG’DA
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.