Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
182
Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi Sayfası

Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi, bölümünde Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Buckminster Fuller Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Buckminster Fuller

Buckminster Fuller, 12 Temmuz 1860 senesinde ABD’de dünyaya geldi. Kimya camiasında, C60’ın isim babasıdır. Buckminster, kimyager değil ama kimyager hariç bir çok şey. O bir Mimar, Mühendis, Matematikçi, Filozof, Şair, Kozmolog; O bir Bilim Adamı idi. Yaptıklarına bakıldığında, yaşadığı zamanın önünde giden bir insan olduğu görülüyor.

Buckminster Fuller, en fazla ” küresel kubbe ” buluşu ile tanınmıştır demek yanlış olmaz. Şu ana kadar dizayn edilmiş, en hafif, en kuvvetli, en ucuz malzeme ile yapılabilen yapılar olan “küresel kubbelerin” en ünlüsü, Montreal’deki sergi binasının küresidir herhalde. Binanın kubbesi demek biraz hatalı olur gerçi. Binanın kendisi bir küre şeklinde olduğu için “kubbesi” diye ayrı bir şeyden söz etmek biraz abes kaçıyor. Yani, klasik anlamda kubbe kavramından, “küresel kubbe” şeklinde bina kavramına geçişi gerçekleştirmiştir.
C60 molekülüne isminin verilmesinin nedeni ise bu küresel kubbelerden fazla, bozulmuş ikozahedral yani klasik futbol topu görüntüsündeki C60 yapısının, bi hayli kararlı olduğunu göstermesi ve bununla alakalı bir çok çalışma yapmış olmasıdır.

Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının (güneş, rüzgar, dalga enerjisi gibi) ilk öncülerindendir ki bunu da yaptığı dizaynlar da görmek olabilecek. Şu sözü de bunu açıkça ortaya koymakta:
Enerji krizi diye bir şey yoktur, yalnızca ihmalkarlık krizi mevcuttur. 

Fosil ve nükleer yakıtlar dışındaki enerji kaynakları ile bireylerin enerji gereksinimlerinin %100’ünü sağlayabileceklerini gösteren, Buckminster Fuller, ABD’deki tüm yüksek akım transfer direklerinin üzerine kurulacak rüzgar jeneratörleri ile ABD’nin gelmiş geçmiş tüm enerji harcamaların 3.5 katı kadar enerji sağlanabileceğini göstermiştir ki bu sanırım bi hayli çarpıcı bir gerçek.

Buckminster Fuller’in bir diğer yapıtı ise; Uzay Gemisi Dünya (Dymaxion Haritası)’dır. Bu haritanın çekiciliği, patenti alınmış ilk kartografik ürün olmasının dışında, dünyayı, tüm kıtaları tek parça kağıt üzerinde, gözle görülmeyen bir bozunma ile gösterebilen tek harita olmasından gelmektedir.

Buckminster Fuller, 1 Temmuz 1983 tarihinde Los Angeles’ta öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.