Bram Stoke Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
247
Bram Stoke Kimdir? Biyografi Sayfası

Bram Stoke Kimdir? Biyografi, bölümünde Bram Stoke Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Bram Stoke Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bram Stoke Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bram Stoker

Abraham Bram Stoker, 8 Kasım 1847 senesinde İrlanda’da dünyaya geldi. Dünyanın en fazla bilinen romanlarından Drakula’nın yazarıdır. Yaşadığı zamanda ünlü oyuncu Henry Irving’in kişisel asistanı ve Irving sahibi olduğu Lyceum Tiyatrosu’nu yöneticisi olarak tanınmıştır.

1847’de Dublin’de dünyaya gözlerini açtı. Yedi çocuklu, orta halli Abraham Stoker ve Charlotte Mathilda Blake Thornley çiftinin üçüncü çocuğu idi. Babası Abraham, tiyatro tutkunu bir devlet memuruydu. Babasının adı olan Abraham adını alsa da her zaman “Bram” ismin kullanmayı tercih etti.

Bram Stoker, yaşamının ilk senelerında doktorların teşhis edemediği bir sebepten ötürü yatalak hasta idi. Hastalığının Guillain-Barré sendromu (GBS) olduğu söylenmiştir. Çocukluğu yatağında annesinin anlattığı İrlanda masalları ve korku hikayelerini dinlemekle geçti. Ülkede Büyük açlık yaşanmaktaydı. İleride yazacağı ünlü romanı Drakula’daki kurgusal salgın ve açlık öykülerinin, çocukluk senelerında tanıklık ettiği Büyük İrlanda Patates Kıtlığı’nın etkisi olduğu düşünülür.

Sekiz yaşında iken bir gün ayağa kalktı, yürümeye başladı. Zamanla vücudu gelişen Stoker, 1864-1870 içinde öğrencisi olduğu Dublin Trinity College’in en fazla ödül alan sporcusu ve Felsefe Topluluğu’nun başkanı idi. Matematik bölümünden başarı ile mezun oldu.

Öğrenimi bittikten sonra babası gibi bir devlet memuru oldu. Dublin’de devlet memurluğu görevini sürdürdüğü on yıl boyunca öte yandan da ücret talep etmeksizin tiyatro eleştirileri yazarak babasının merakını sürdürdü. 1876’da yazdığı bir yazı aracılığıyla dönemin ünlü oyuncusu Henry Irving ile tanışıp arkadaş oldu.

Öğrencilik günlerinden tanıştığı Florence Balcombe ile 1878’de evlendi ve bu evlilikten 1879’da bir oğlu oldu. Bram Stoker çifti evliliklerinin ilk senesinde Londra’ya yerleşti. Devlet memurluğundan istifa eden Abraham Stoker, Londra’da dost Henry Irving’in sahibi olduğu Lyceum Tiyatrosu’nda yöneticiliğe başladı ve bu görevi 27 yıl sürdürdü. Irving’in asistanı olması sebebiyle dönemin birden fazla önemli sanatçı ve politikacısıyla tanışma fırsatı buldu.

Irving’in yanında işini sürdürirken yazarlığı da bırakmadı. İlk kitabı (The Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland) 1879’da yayımlandı.  Macar yazar ve seyyah Armin Vambery ile tanışması ona Drakula için ilham verdi. Irving’in turneleri sırasında onunla birlikte dünyayı gezmiş olsa da Doğu Avrupa’ya hiç gitmemişti. Yıllarca Avrupa folklorunu ve vampir mitolojisini inceledi. 1890’da yazmaya başladığı Dracula romanını 1897’de baskıya verdi (Yayıncılar romanı çok uzun bulduğu için romandan çıkarttığı giriş kısmı Dracula’s Guest ilk basımlarda yer almamıştır. Stoker’ın ölümünden sonra eşi bu bölümü yayınlamıştır.

Adı şimdilerde Drakula ile özdeşleşse de kendi zamanında daha çok, Irving’in ölümünden sonra, yazdığı Personal Reminiscences of Henry Irving (1906) adlı kitabı ün yaptı Drakula’nın ünlendiği göremeden 20 Nisan 1912’de yaşamını yitirdi.

Ölüm nedeninin frengi olduğu öne sürülmüştür. Cenazesi yakılan sanatçının külleri Londra’daki Golders Green Krematoryumu’ndadır.


Bram Stoker Eserleri

1897 Drakula
1902 Denizin Esrarları (The mistery of the sea)
1904 Yedi Yıldızlı Mücevher (The Jevel of Seven Stars)
1909 Kefenli Kadın (Lady of the Shroud)
Beyaz Solucanın İni (The Laires there from)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.