Biruni

Biruni Kimdir?

Biruni 5 eylül 1973′ te iran’da doğmuştur doğum yeri iran’ın kas şehiridir. Biruni türk islam aleminin en büyük bilginlerinden biridir, aynı zamanda bir din adamıdır.

Yaşamının büyük bir bölümünü günümüzde iran topraklarında bulunan rey şehrinde geçirdikten sonra, cürdan’ da bulunan şems el maali kabus adındaki bir kişinin sarayında yaşamaya başlamıştır.

Gazneli mahmut bu sarayı ele geçirdikten sonra, biruni yinede gazne’ye gitmşitir. Daha sonra hindistana gazneli mahmut ile beraber gitmişlerdir.

Gazneli mahmut ile gitmiş olduğu hindistan seferi sırasında dönemin ailmlerinin gözüne girmeyi başarmıştır. Hindistan seferini başarı ile tamamlayan biruni fehettikleri bölgeler den olan nendene’ye yerleşmiştir. Daha sonra burada ilim ve araştırmalar yapmıştır. 180 ‘den fazla eserinin olduğu bilinmekte olan biruni’inin eserlerinden yanlızca 27 tanesi bulunmaktadır. Daha doğrusu sadece 27’si günümüze ulaşabilmiştir

Tek tanrı inancı olan biruni bunu benimsemiş, sonrada din ve devlet işlerinin ayrı yapılması gerektiğini savunmuştur.

Eserlerin de matematik,astronomi, tarih ve coğrafya konularına yer vermiştir. Bazı eserlerinde şifalı otlardan doğal ilaçlardan bahsetmiştir.

Biruni’inin eserleri o kadar etkili olmuştur ki yaşadığı döneme BİRUNİ CAĞI denmiştir.

Biruni Resimleri ve Fotoğrafları

 

3

Henüz yorum yok

Yorum Yaz