Birsen Tezer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
107
Birsen Tezer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Birsen Tezer Kimdir? Biyografisi, bölümünde Birsen Tezer Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Birsen Tezer Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Birsen Tezer Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Birsen Tezer

Birsen Tezer, müzikle ortaokul senelerında tanıştı. 1982 – 1983 senelerında katıldığı Milliyet Liseler Arası müzik yarışmalarından çeşitli dereceler ile ayrılır. Yüksekokul tercihini müzik eğitiminden yana kullanan sanatçı 1984 senesinde İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavlarına girerek eğitime başlamaya hak kazanır. Bir şans eseri kanun enstrümanını seçtikten sonra öğretmeni Erol Deran’dan dersler alır.

Mezuniyeti ile birlikte profesyonel müzik yaşamıma başlar ve ilk önceleri tek bir gitar ile başlayan macerası 1990 senesinde zenginleşerek yerini grup sounduna bırakmaya başlar. İstanbul’un çeşitli mekanlarında grubu ile birlikte kendi zevkine uygun repertuarını oluştururan performanslar sergiler.

1998 senesinde Bülent Ortaçgil’in Light adlı albümünde Ortaçgil’le Kimseye Anlatmadım isimli şarkıda düet yapar. Daha sonra yine Ortaçgil’in şarkılarından bir araya gelen tribute albüm olan Şarkılar Bir Oyundur’da, Çığlık Çığlığa adlı şarkıyı seslendirir. Bunun bunun yanında İlhan Şeşen, ve Gürol Ağırbaş ile çalışmalar yapar. İlhan Şeşen’in hazırladığı bir film müziğini seslendirir.

10 yıl süren Bodrum macerasından sonra İstanbul’a ayak basar basmaz bunca yılın birikimini, senelerdan beri aynı sahneyi paylaşımı yaptığı grup dostları ile sözel ve müzikal anlamda anlatmaya başlayacağı bir proje ile sürdürir. Cihan isimli ilk albümü 2009 senesinde yayınlanır. Albümde kendi bestelerinin bunun yanında Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur , İlhan Şeşen ve Zafer Cınbıl ‘ın eserlerini yorumlar.

Ayrıca bu albümde bulunan Aşk Bu Değil isimli şarkı dünyaca ünlü sanatçıların da içinde olduğu Babylon Bar Vol:2 albümünde yer alır. Bülent Ortaçgil’in Sen albümünde İstediğini Yap isimli şarkıda vokal de yapan Tezer bunun bunun yanında Hüsnü Arkan’ın Solo isimli albümünde de Hoş Geldin isimli şarkıda kendisi ile düet gerçekleştirir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.